Bankovní sektor dnes opět potvrzuje úspěšný kvartál díky výsledkům Bank of America (DIP). Bankovní dům pokračuje v trendu, který minulý týden nastolily JPMorgan a Citibank, a překonává očekávání trhu. Čistý zisk na akcii dosáhl 0,41 USD (+7 % YoY) při tržních predikcích 0,34 USD. Zisky před zdaněním narostly meziročně o solidních 17 % na 7,3 mld. USD a s přehledem překonaly očekávaných 6,3 mld. USD. Celkové tržby dosáhly 21,6 mld. USD (+3 % YoY) při tržním očekávání stanoveném na 20,8 mld. USD.
Retailová divize se o růst zasloužila jen lehce. Tržby v tomto segmentu zůstaly meziročně relativně beze změny na úrovni 8 mld. USD. Nicméně malý nárůst (+3 % YoY) zaznamenal celkový objem úvěrů, čímž se dostal na 900 mld. USD a také úvěrová marže se meziročně pozvedla o 4 bps (2,23 %). Zlepšující se provozní efektivita a nižší náklady související s podvodným chováním se připojily k poklesu nákladů o 7 % YoY na 4,3 mld. USD. Tím přispěly k meziročnímu nárůstu čistého zisku tohoto segmentu o 3 % na 1,8 mld. USD. Odpisy se v poměru k úvěrovému portfoliu nacházejí na 0,7 % v případě osobního bankovnictví a na 0,1 % v případě komerčního bankovnictví. Nedobytné pohledávky poklesly na 8,3 mld. USD z téměř 10 mld. USD.
Investiční divize se na růstu tržeb banky podepsala výrazněji. Tržby se meziročně pozvedly o hezkých 18 % na 4,5 mld. USD. Bank of America držela trend svých konkurentů, když prudce rostl FICC segment o 39 % na 2,8 mld. USD a to hlavně díky větší aktivitě klientů, kteří reagovali na spekulace o úrokových sazbách a na červnové referendum o Brexitu. Také příjmy z obchodování následovaly sektorový trend, když meziročně klesly o 17 % na 960 mil. USD právě z důvodu nižší aktivity klientů v tomto segmentu. Čistý zisk této divize stoupl meziročně o více než 30 % na 1,2 mld. USD.
Negativně hodnotíme mírně horší kapitálovou přiměřenost (CET1) na úrovni 11 % (-60 bps YoY), což ale pořád představuje solidní pozici. To dokazuje také ukazatel supplementary leverage ratio (SLR), který ukazuje poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv. Ten stoupl na úroveň 7,1 % a nachází se tak pořád nad regulatorním minimem 5 %. Ukazatel ROTCE (return on average tangible common equity) zůstal relativně beze změny na hladině 10,3 %.
V porovnání s konkurencí si Bank of America nevedla špatně. Bankovní domy JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo dokázaly zvýšit celkové tržby, jejich čistý zisk nicméně poklesl (i když méně než čekaly trhy). Co se týče růstu v FICC segmentu, tak BoA skončila se svými +39 % druhá v pořadí (JP Morgan +48 % a Citigroup +35 %), což je slušný výsledek. V návratnosti kapitálu si také vede dobře, jelikož ukazatel ROTCE dosáhl v případě JPMorgan úrovně 13 % a v případě Citigroup jen 7,8 %.
Akcie Bank of America reagovaly již na výsledky ostatních bank a prošly tak páteční korekcí, kdy si připsaly 1,2 % (16 USD). Dnes akcie BoA po počátečním růstu mírně klesají o 0,5 % pod 16 USD. Akcie zůstávají v našem seznamu Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP).