Ačkoliv by se na trhu s ropou mohla v prvním pololetí obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, budou ceny ropy v letošním roce procházet mnohem výraznějšími výkyvy. V rozhovoru s Reuters Television to v neděli řekl generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Upozornil také, že ho znepokojuje především nedostatek investic do těžby.
„Pokud v letošním roce nepřijdou žádné velké investice, můžeme mít za několik let výrazný deficit na straně dodávek spojený se značnými dopady na trh,“ řekl. Birol již v listopadu předpověděl, že investice do těžby ropy se letos pravděpodobně opět sníží, a poprvé v historii ropného průmyslu tak zaznamenají tři roky poklesu za sebou.
Světové ceny ropy začátkem loňského roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Díky nedávné dohodě předních těžařských zemí na snížení produkce se sice vrátily nad 50 dolarů za barel, stále ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu. K dohodě o snížení produkce se připojily také některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně.
„Pokud OPEC a jeho partneři mimo sdružení dodrží sliby, globální zásoby ropy by se v první polovině příštího roku mohly začít snižovat,“ uvedla IEA ve své prosincové zprávě o situaci na trhu s ropou. Zároveň zlepšila odhad letošního růstu poptávky po ropě o 110 000 barelů na 1,3 milionu barelů denně.
Birol však v neděli upozornil, že dohoda o omezení produkce sice může signalizovat vyšší ceny ropy, zároveň ale bude impulzem ke zvýšení těžby ve Spojených státech a dalších zemích, které se k ní nepřipojily. Případný růst cen ropy by navíc podle něj mohl vést k oslabení poptávky.
Zdroj: ČTK