Týden do zasedání Fedu a dva týdny před americkými volbami to nevypadá s konjunkturou na obou stranách Atlantiku špatně. Alespoň touto řečí hovoří poslední údaje o podnikatelských náladách zveřejněné v posledních dnech v USA a eurozóně.
Začněme nejprve na starém kontinentě, kde podnikatelská nálada v eurozóně zdolala letošní maxima. Indexy PMI vystoupaly v říjnu na letošní maxima (53,7 bodu). Zlepšila se přitom jak nálada v sektoru služeb, tak především v průmyslu. To je dobré znamení, protože průmysl v třetím kvartále lehce šlápl na brzdu. Potěšitelné je, že se zdravě vyvíjí jak nové zakázky, tak aktuální výroba i zaměstnanost. Dnes bude sice ještě zveřejněn německý index Ifo, ale my i tak na základě zatím dostupných čísel věříme, že ekonomika eurozóny by měla ve druhém kvartále růst nadále tempem 0,3 % mezikvartálně. To není vůbec špatný výsledek, vezmeme-li v úvahu, že eurozóna rostla v první polovině roku (na její poměry) celkem slušně.
Rovněž ve Spojených státech se podnikatelské nálady v průmyslu po několikaměsíčním útlumu vydávají výše. Naznačil to jak minulý týden zveřejnění index od philadelphského Fedu, tak třeba včerejší index PMI pro Spojené státy. To jsou dobré signály od měkkých dat před zveřejněním hlavního tvrdého čísla – růstu amerického HDP za 3. kvartál, který by měl být konečně viditelně nadprůměrný (náš běžící odhad ukazuje dokonce na tříprocentní růst).
Sečteno a podtrženo: čas od času zmiňovaná nejistota před prezidentskými volbami v USA či naopak plošně vyhlížený postbrexitový negativní šok nemají zatím v datech prakticky žádnou oporu a americká i západoevropská ekonomika se mimo jiné i díky bezprecedentní podpoře centrálních bank pohybují uspokojivým tempem vpřed.
FOREX
Zatímco forint včera vcelku v klidu vyhlížel dnešní zasedání centrální banky, tak zlotý posiloval. Koruna zůstává přilepena k hranici kurzového závazku ČNB (vývoj likvidity v bankovním sektoru v posledních týdnech naznačuje vcelku významnou intervenční aktivitu ČNB).
Dnes je hlavní událostí v regionu právě zasedání maďarské centrální banky. Ta sice nijak svoji politiku měnit nebude, neboť nová data jen těžko změnila její inflační prognózu, která vidí plnění inflačního cíle až v polovině roku 2018. MNB nicméně i tak tlačí svými nestandardními opatřeními (limit na objem v 3M depo operacích) tržní úrokové sazby níže (Bubory), což vede k dalšímu uvolňování měnových podmínek v Maďarsku. Zároveň uvidíme, zda MNB trápí silnější forint. Kromě toho bude region sledovat i to, jak dopadne index podnikatelské nálady v Německu (Ifo).
EUR/USD/GBP
Velmi dobré výsledky podnikatelských nálad v eurozóně zanechaly včera na kurzu eurodolaru jen zanedbatelné stopy a euro jen nepatrně oslabilo. Zdá se, že trh se již plně koncentruje na nadcházející zasedání Fedu (příští středu), které by mimo jiné podle komentátorů z Wall Street Journal mělo vyslat jasný signál o prosincovém zvýšení úroků ze strany FOMC.
Dnes to však budou události z eurozóny, které by mohly pohnout trhem – jednak je na pořadu dne zveřejnění německého Ifa a jednak vystoupí prezident ECB Draghi.
Zdroj: Patria, 25. 10. 2016