Výprodej amerických dluhopisů po vítězství Donalda Trumpa pokračuje. Při představě rozpočtového balíčku zaměřeného na vyšší infrastrukturní výdaje a nižší daně, dosahujícího potenciálně až 1 bilionu dolarů, vstávají dluhopisovým investorům na hlavě vlasy hrůzou. I když o konkrétních rozpočtových plánech Donalda Trumpa víme zatím pramálo a nejambicióznější předvolební sliby by jen těžko prošly přes republikánský Kongres, dluhopisům to k nastartování výprodejní paniky zatím zdá se stačí. Výnos amerického desetiletého dluhopisu včera poprvé od léta 2015 zdolal hranici 2,40 %.

Růst amerických výnosů (ztráty dluhopisů) se naopak líbí americkému dolaru, který je hodně citlivý především na pohyby kratších sazeb. Tam jsou pohyby ještě dramatičtější než na delším konci křivky. Dvouletá americká sazba vzrostla od zvolení Donalda Trumpa vzhůru o více než 30 bps nad 1,30 % – úrovně, které Amerika viděla naposledy v roce 2009. Není tedy divu, že ve vleku růstu krátkých výnosů sílí americký dolar jako “bodnutý včelou” a je již v blízkosti 1,05 EUR/USD (maxim z uplynulého roku).

Na druhou stranu také není překvapivé, že do defenzivy se dostávají trochu rizikovější měny rozvíjejících se trhů, které v minulosti těžily z nízkých amerických sazeb a politiky “slabého dolaru”. Vyšší sazby a silnější dolar teď vedou k vystupování z dlouhých pozic v těchto měnách, a i proto jsou v defenzivě jak středoevropské měny (zlotý, forint), tak čínský jüan. V Česku to teoreticky může vést alespoň dočasně k menším sázkám na silnější korunu po opuštění intervencí a k nižšímu tlaku na basis swapy a forwardové kurzy koruny. Do jaké míry, ale zůstává otázkou…

FOREX

Region

Zlotý a forint se včera ve vleku prudkých zisků dolaru dostaly pod tlak. Guvernér ČNB Jiří Rusnok včera přiznal na setkání s analytiky, že ČNB může opustit intervenční režim nezávisle na ECB, pokud uvidí sílící inflační tlaky. To znamená, že i v případě, že ECB natáhne tisk peněz o dalších 6 měsíců, je velice dobře představitelný konec intervencí v průběhu třetího kvartálu 2017 (například v září).

EUR/USD/GBP

Nehledě na dobrá čísla z eurozóny (konkrétně PMI) dolar i včera pokračoval ve válcování eura, když kurz eurodolaru propadl pod 1,06 a směřoval k hranici 1,05. Dolar ženou vpřed rychle rostoucí dolarové úrokové sazby, které byly včera podpořeny dobrými daty (durables, PMI, spotřebitelská nálada). Na druhé straně pak euro trápí roztahující se riziková rozpětí u italského vládního dluhu.

Dnes při svátku v USA může být klidněji, byť např. v Německu budou zveřejněna zajímavá data (Ifo). Technicky vzato si eurodolar otevřel cestu k otestování několikaletého minima na úrovni 1,046, přičemž měnový pár do zasedání italského referenda a zasedání Fedu zřejmě již příliš nezkoriguje. Leda, že by se zkomplikovala situace jinde – např. v Číně. Jüan totiž permanentně oslabuje a nikoho to zatím netrápí.

Zdroj:Patria 24.11.2016