První ostře sledovanou debatu prezidentských kandidátů v USA máme za sebou. Kdo byl podle trhů vítěz? Soudě podle reakce mexického pesa, které po debatě posílilo o 2 %, to vypadá na Hillary Clintonovou. Ale raději si počkejme na dnešní otevření amerických trhů, které jsou přece jenom směrodatnější než ty asijské.
Celková známka, kterou trhy mohly vystavit za včerejší debatu, byla ovšem spíše za “umělecký dojem”, neboť pokud někdo v noční prezidentské debatě hledal konkrétní doporučení pro hospodářskou politiku příští americké vlády, tak se jich nedočkal. Republikánský kandidát Donald Trump se sice několikrát opřel o údajně nevýhodné mezinárodní obchodní dohody, které vyjednaly předchozí americké vlády a nyní dojednává Obamova administrativa, ale to bylo asi tak vše, kde by mohl být vidět výraznější střet nad velkými ekonomickými otázkami. Donald Trump se sice ještě lehce otřel o zpolitizovaný Fed a stačil rychle vyřknout svůj báječný plán na tvorbu nových pracovních míst v podobě snížení korporátní daně pro SME z 35 % na 15 %, ale to bylo z hospodářské oblasti asi tak vše podstatné. Jinak se řešily emaily Clintonové, Trumpovy daně a to, kdo má větší vytrvalost a temperament vládnout ekonomicky a hlavně vojensky nejsilnější zemi světa.
Když jsme ale u toho temperamentu, tak jednu věc první prezidentská debata přece jenom ukázala – byl zde viditelný rozdíl proti televizním střetům prezidentských kandidátů ve stranických primárkách. Prezidentská debata mezi Clintonovou a Trumpem byla daleko kultivovanější než to, co se odehrávalo o stupeň níže mezi Trumpem a smečkou republikánských kandidátů, resp. mezi Clintonovou a B. Sandersem. Je vidět, že čím blíže Bílému domu, tím více se rétorika a vystupování kultivuje a obrušuje. A to je přesně to, co globální finanční trhy chtějí vidět.
Guvernér ČNB Rusnok včera (jen pár dní před zasedáním ČNB) zopakoval, že pravděpodobný termín exitu z režimu kurzového závazku je v polovině příštího roku s tím, že prodloužení závazku není vyloučeno (v případě, že se ekonomická situace bude vyvíjet jinak, než banka očekává). Forwardové kurzy koruny zůstávají v posledních dnech poměrně stabilní. Forint včera mírně oslaboval, zatímco zlotý posílil zpět pod EUR/PLN 4,30.
Dnes bude v Maďarsku zveřejněna míra nezaměstnanosti za srpen. Číslo by však nemělo mít na trhy dopad. Pozornost se v regionu soustředí spíše na zasedání ČNB a na bleskový odhad polské inflace za září (pátek), který by měl míru inflace přiblížit významně k nule (z -0,8 % y/y na -0,4 % y/y).
Výborný výsledek německého indexu podnikatelské nálady Ifo pomohl eurodolaru nad hladinu 1,125 a euro zatím příliš nerozhodily ani spekulace ohledně kapitálové pozice největší německé banky (Deutsche Bank) či jestřábí výroky přicházející z Fedu. Dolar nicméně po prezidentské debatě část svých ztrát smazal, což lze přičíst opětovnému růstu krátkodobých dolarových úrokových sazeb.
Dnešní kalendář kromě spotřebitelských a podnikatelských nálad v USA obsahuje i vystoupení druhého muže Fedu S. Fischera, které může být zajímavé, byť je na akademické téma “Proč studovat ekonomii?”.