Nervozita před francouzskými prezidentskými volbami stoupá. Zatím má ale podle našeho názoru daleko k úrovním, které by hrozily v případě, že by došlo na krizové scénáře zavánějící vypsáním referenda o setrvání v eurozóně.

Rozpětí mezi výnosem francouzského a německého desetiletého dluhopisu se sice vrátilo nad 70 bps – úrovně, kde se dlouhodobě pohybovalo naposled v roce 2012. Na vrcholu euro-krize ale žila Francie s rizikovými přirážkami na dluhopisech až dvojnásobně vyššími. Stejně tak zatím nevidíme, že by se tlak z dluhopisového trhu dramaticky přenášel na akcie francouzských bank – přes ztráty z posledních dní se většina z nich obchoduje o zhruba 30 % výše než před rokem. I při pohledu na devizový trh to zatím nevypadá na to, že by euro bylo pod výrazným tlakem. Je ovšem pravda, že na měnovém páru s dolarem mají větší váhu sázky na politiku Fedu, a na frontě s japonským yenem jsou ztráty eura jen o něco viditelnější.

I tak to zatím není žádné “drama”. Většina hráčů na trzích zdá se ve skrytu duše doufá, že do druhého kola s Marine Le Penovou jednoduše postoupí středově-reformní Macron nebo pravicově-konzervativní Fillon. Toho však už v průzkumech dohnal radikálně levicový Mélenchon, který má oproti aktuálně druhému Macronovi zdá se odhodlanější voliče – “jistější si svojí volbou”. To může být klíčový faktor, zvlášť pokud vezmeme v potaz, že velká část voličů si není vůbec jistá tím, koho bude volit a zda k volbám vůbec dorazí. Pokud by do druhého kola skutečně postoupili dva radikální kandidáti, začali by mít trhy skutečný strach z dalšího drolení EU a především eurozóny. Pokud naopak s Marine Le-Penovou postoupí do druhého kola některý z umírněnějších kandidátů, měla by vzhledem k relativně nízkým šancím národní fronty v druhém kole prezidentských voleb i v parlamentních volbách zavládnout na trzích úleva.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se ke konci týdne před Velikonocemi dál držela v těsné blízkosti 27,00 EUR/CZK. Bazické a forwardové body se stabilizovaly, stejně tak jako rozpětí mezi 12letým forwardem a spotem. Obchodování s dluhopisy na krátkém konci křivky zůstává volatilní a krátké výnosy jdou dál lehce vzhůru.

V tomto týdnu bude zajímavým testem pro korunu a stejně tak pro další středoevropské měny, jak zvládnou případný nárůst napětí v eurozóně před francouzskými volbami. Především zda nevyvolá eventuálně zavření některých pozic sázejících na zisky české měny.

Zahraniční forex

Pokles dluhopisových výnosů zasáhl Ameriku, ale později také Evropu, přičemž akcie se dostaly pod tlak při zvýšených prodejích rizika. Situace na trzích se ale částečně změnila a americké výnosy obrátily vzhůru a pomohly dolaru ke korekci většiny posledních ztrát vůči euru.

Poslední série slabých amerických dat přitáhla pozornost a trh tak bude v tomto týdnu citlivý na další signál o horšící se kondici americké ekonomiky. Proto mohou být důležitá i dnes odpoledne zveřejněná data o americké průmyslové výrobě za březen. Samozřejmě, že eurodolar bude sledovat i předvolební průzkumy ve Francii, kde mají stále reálnou šanci získat post prezidenta 4 kandidáti.

Ropa

Cena ropy Brent se po svátcích dostala do blízkosti 55 USD/dolar. Další růst aktivity těžařů v USA ani předpovědi tamní agentury EIA, která v květnu čeká nejvyšší měsíční nárůst produkce ropy za dva roky, nebyly zase natolik překvapivé, aby cenu srazily hlouběji.

Až do zasedání OPECu 25. května lze čekat, že bude trh sledovat hlavně zprávy o případném prodloužení dohody na omezení produkce, které se od zasedání čeká. Každý týden čekání okoření středeční data o zásobách ropy v USA (tento týden trh čeká pokles zásob surové ropy asi o 1,5 miliónu barelů).

Patria (Patria Online)
Investice  |  18.04.2017