Šéf ECB Mario Draghi vyráží tento týden na politické turné. Navštíví Brusel a Berlín. V pondělí ho budou zpovídat poslanci v Evropském parlamentu a ve středu poslanci Bundestagu (zde neveřejně). Cíl se zdá být podle posledních výroků přicházejících z ECB jasný. Mario Draghi je přesvědčen, že centrální bankéři toho již o moc víc pro návrat inflace k cíli udělat nemohou. Opakuje proto čím dál hlasitěji, že míč je na straně národních vlád.
Vlády by měly urychlit strukturální reformy (na trhu práce a v bankovních systémech) a rozvázat ruce silnějšímu růstu domácí poptávky. Efekty takových reforem ale nabíhají pomalu a Mario Draghi chce proto po vládách, které mohou, aby zrychlily své veřejné výdaje. Na prvním místě jeho seznamu je Německo. Mario Draghi i hlavní ekonom ECB Peter Praet ho opakovaně kritizují za výrazné přebytky zahraničního obchodu a běžného účtu (9 % HDP) a chtějí, aby německá vláda více stimulovala domácí ekonomiku. Na druhé straně se ale nesetkávají s pochopením. Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble tvrdí, že Německo pro podporu růstu již udělalo dost – v uplynulém roce bylo tempo veřejných výdajů rychlejší než u výdajů spotřebitelských. Naopak kritizuje ECB za příliš uvolněnou měnovou politiku, na kterou svádí prakticky vše… od velkých přebytků německého zahraničního obchodu až po nárůst popularity populistické strany AfD.
Těžko tedy čekat, že slova Maria Draghiho padnou v Německu na úrodnou půdu. ECB by ale mohl potěšit alespoň první odhad zářijové inflace – vyprchávání nízkých cen ropy by mohlo vyhoupnout inflaci podle našeho odhadu k 0,4-0,5 % (nejvyšší úrovně od roku 2014).
Zlotý v pátek korigoval předchozí posílení a poměrně výrazně oslaboval a dostal se k EUR/PLN 4,30. Roli mohly sehrát informace o možných dalších změnách ve vládě (po ministrovi státní pokladny se hovoří i o možné změně na postu ministra financí).
Nadcházející týden je na regionální data tradičně chudý. Pozornost se soustředí zejména na čtvrtek, kdy zasedá bankovní rada ČNB. Očekáváme potvrzení “tvrdého” kurzového závazku (nepustit pár EUR/CZK do konce roku 2016 pod 27,00) a možná lehké posunutí (či eventuálně jeho indikaci) tzv. “měkkého” závazku v podobě úvah bankovní rady, kdy by k němu mělo optimálně dojít. Vše by mělo být v souladu s tím, co naznačoval nedávno guvernér ČNB Rusnok – tedy brzké opuštění intervencí není na pořadu dne a uskuteční se pravděpodobně až někdy ve třetím čtvrtletí 2017.
Kurz eurodolaru zůstává od zasedání FOMC nad hranicí 1,12 a mnoho na tom nezměnily ani páteční výsledky podnikatelských nálad v západní Evropě, když se ukázalo, že optimismus celkově dále mírně klesá. Přesnější obrázek nicméně může poskytnout dnešní výsledek německého indexu Ifo. Spíše než dolar zaujala v pátek libra, která dále oslabovala, neboť trh se začíná bát, že faktický brexit může nastat dříve, než se čekalo.
Dnešek však může být pro eurodolarový trh zajímavý z politického hlediska, neboť prezident ECB Draghi bude vystupovat v Evropském parlamentu a v noci proběhne první ze tří televizních debat kandidátů na prezidenta USA.
Zdroj: Patria Online, Kurzy.cz