Tomáš Holub z ČNB se přidal k hlasům tlumícím sázky na rychlý růst úrokových sazeb v Česku. Podle jeho prezentace nelze současnou prognózu ukazující na růst úrokových sazeb od třetího kvartálu 2017 brát úplně vážně. Jedná se o modelový výstup, který měl více než cokoliv jiného sloužit jako “vodítko pro správné načasování kurzového závazku” – k prvnímu kroku k utažení měnových podmínek. I z našeho pohledu se zdá být více než jasné, že si na vyšší úrokové sazby budeme muset počkat do roku 2018. Do chvíle, kdy se usadí post-intervenční volatilita na koruně (zatím pravda nijak vysoká) a kdy se přece jen více přiblíží konec měnové expanze v eurozóně.
Z tohoto pohledu krátký konec české dluhopisové křivky již nevypadá až tak předraženě jako před vypnutím intervenčního režimu. Po výprodejích v posledních několika dnech se dvouletý výnos českého dluhopisu pohybuje v okolí 0 % a poptávka se na těchto úrovních pravděpodobně stabilizuje. To ostatně potvrdila i včerejší aukce, kde poptávka po dluhopisu se splatností v roce 2019 dosáhla necelých 4 miliard euro. Při porovnání s únorovou dvouletou aukcí, kde bylo poptávané množství skoro trojnásobné, to na druhou stranu na žádnou velkou nákupní horečku nevypadá.
Dnes ČNB zveřejní výsledky platební bilance za únor a uvidíme v detailnější struktuře, proč musela centrální banka intervenovat – kumulovat devizové rezervy. Věříme, že v únoru podobně jako v lednu dál rostly především sázky na silnější korunu (přebytek ostatních investic na finančním účtu). Ty podle našich odhadů mohly kumulativně v předvečer konce intervencí činit až 50 miliard euro.FOREX***
Region
Česká koruna se drží v blízkosti 26,70 EUR/CZK a přirozený tlak na zisky se zdá být relativně slabý. To by mohlo vést časem k tomu, že někteří ze sázkařů na “silnější” korunu ztratí trpělivost a začnou vybírat zisky. Dnešní čísla o únorové platební bilanci by měla jenom potvrdit, že na začátku roku jich přišlo do Česka poměrně dost. Posun nad 26,70 EUR/CZK by mohl vést trh teoreticky časem k testování intervenční hranice zespodu.
EUR/USD/GBP
Kurz dolaru a eura včera kolísal okolo výchozích hodnot. Brzy ráno a po poledni slabě rostl dolar, dopoledne a v podvečer o 0,1 procenta zase euro. O zhruba 0,2 procenta odpoledne rostla libra na páru s dolarem. Dolar včera večer výrazně oslabil po slovech prezidenta Trumpa, který se nechal slyšet, že americká měna je příliš silná a že “má rád nízké úrokové sazby”. I proto možná nechal ve hře znovuzvolení J. Yellenové do čela Fedu (končí jí mandát v únoru 2018), kterou sice pranýřoval v předvolební kampani, ale nyní o ní prohlásil “že jí respektuje a líbí se mu…“.
Dnešní kalendář očekávaných událostí sice v americkém případě obsahuje “jen” americkou výrobní inflaci, ale evropské subjekty na trhu by si měly s ohledem na nadcházející svátky dát pozor na zítřejší data, která v USA obsahují spotřebitelskou inflaci a maloobchodní tržby. Kromě toho je třeba mít na paměti blížící se francouzské volby, které již zvedly na eurodolarovém trhu implikovanou volatilitu. Ta však může růst dále, vyhlídky prezidentských favoritů jsou velmi těsné.
Patria (Patria Online)