Americký dolar v rámci svého koše hlavních směnných párů v roce 2016 posílil od oznámení výsledku US prezidentských voleb vloni v listopadu o plných 5,7%, když trh vzal zvolení Republikána Donalda Trumpa jako příslib změny ekonomického cyklu z jeho závěrečné fáze na fázi růstovou.
Taková změna, pokud se skutečně potvrdí, má mimo jiné potenciál měnit uvažování Fedu v roce 2017. Ten v prosinci, tedy již se znalostí základních tezí a záměrů nového prezidenta, odhadl, že by v průběhu tohoto roku mohly sazba růst ještě 2-3krát s tím, že kroky nového prezidenta by měly mít každopádně proinflační spojitosti, na které bude muset centrální banka reagovat.
Silný dolar se v této situaci může chovat jako jakási pojistka proti přehřátí ekonomiky, protože bude zpomalovat vývoz a celkovou inflaci. Pokud se ovšem nenaplní nebo i jen opozdí plnění záměrů nového prezidenta, stane se silný dolar problematickým faktorem, který může ekonomiku přespříliš zatěžovat.
Analytici upozorňují, že silný dolar má za sebou silný fundamentální základ, protože pro ekonomiku USA se v roce 2017 počítá s růstem o 2,2% oproti 1,4% pro EU a 1% pro Japonsko. Vyšší ekonomický růst předznamenává také vyšší úrokové sazby, což „přirozenou“ atraktivitu dolaru dále zvyšuje. Silný dolar škodí vývozu a zlevňuje dovozy.
Podle dřívějších odhadů analytiků NY Fedu má růst dolaru o 10% v rámci jediného čtvrtletí potenciál snížit celkové tempo růstu ekonomiky v daném kvartále až o 0,5%. Dolar v rámci celého 4Q posílil o 7,1%, což byl mimo jiné největší čtvrtletní růst od roku 2008. HDP ve 4Q rostl podle odhadů o cca 1,7%.
Podle analytiků, pokud se nepodaří Trumpovi naplnit jeho fiskální přísliby případně budou přicházet s výraznějším zpožděním oproti původním plánům, tak je velmi pravděpodobné, že Fed bude výrazně opatrnější v utahování měnových podmínek oproti prosincovému výhledu.