Mezi podílovými fondy loni vydělaly nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos téměř sedm procent. Solidně si vedly také dluhopisové fondy s výnosem necelých čtyř procent. Naopak konzervativní fondy peněžního trhu byly letos v průměru na nule. ČTK to zjistila z databáze serveru Penízenavíc.cz k 27. prosinci 2016.

„Mezi nejvýkonnější skupinu akciových podílových fondů patřily fondy investující na trzích v Jižní a Latinské Americe. Na druhém konci žebříčku najdeme akciové podílové fondy se zaměřením na Střední východ, Evropu a eurozónu. Akciové podílové fondy se zaměřením na tyto regiony vykazovaly na konci roku záporné hodnoty,“ popsal vývoj na akciových trzích analytik Broker Consulting Martin Novák.

Podle očekávání dopadla výkonnost konzervativních fondů peněžního trhu, které v prostředí nízkých úrokových sazeb a někdy až záporného zhodnocení státních dluhopisů neměly šanci výrazněji uspět. Naopak akciové fondy přinesly investorům očekávané zisky, i když v průběhu roku nastala řada dramatických událostí, na které akciové trhy reagovaly poklesy a následnými růsty. Příkladem bylo podle Nováka odhlasování brexitu.

„Vzhledem k tomu, že výnosy státních dluhopisů dále klesaly na rekordně nízké úrovně kvůli politice České národní banky, ceny dluhopisů rostly, a proto se i podílové fondy státních dluhopisů udržely v mírně kladných číslech,“ uvedl analytik společnosti Partners Martin Mašát. Zcela odlišnou výkonnost měly podle něj fondy rizikových dluhopisů, jejichž zhodnocení mohlo přesáhnout až deset procent za rok.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři čtvrtletí roku 2016 o téměř 34 miliard Kč na 416 miliard Kč. Téměř čtyři pětiny majetku drží fyzické osoby, zbytek právnické osoby. Předloni vydělaly rovněž hlavně akciové fondy, které si v průměru připsaly téměř tři procenta. Byly ovšem mezi nimi velké rozdíly. Konzervativní fondy byly ztrátové, dluhopisové a peněžního trhu v průměru 0,4 procenta, smíšené fondy 1,5 procenta.

Zdroj: FXstreet.cz