Nigérie a Libye zkoušejí, co vydrží světové dohoda, která má snížit nadbytek ropy na trzích. Oba státy se chystají prodat stovky tisíc barelů ropy. Její ceny byly kvůli obavám z příchodu dalšího kvanta ropy na přezásobené trhy odpoledne pod tlakem. Obchodování však bylo značně kolísavé.
Obavy vyvolává blokáda libyjských ropných podíl Šarara a al-Fíl, respektive slib, že demonstranti nechají obě pole znovu otevřít. To by znamenalo, že produkce z nich se do několika dní vrátí na trhy, tvrdí poradci mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu.
Zvýšení libyjské produkce o 400 000 barelů denně by mohlo ohrozit ropnou rally, tedy vzestup cen této strategické suroviny, který nastal, když se ropný kartel OPEC dohodl sám se sebou a s více než desítkou nečlenských států na koordinovaném omezení produkce. To podnítilo spekulace, že historická dohoda omezí v příštím roce převis globálních zásob ropy. Minulý týden v pondělí stouply ceny na nejvyšší hodnoty za 17 měsíců. Vývoj cen ropy (severomořský Brent bíle, americký WTI žlutě) od interní dohody OPEC (z 30. listopadu) a od dohody s nečleny (z 9. prosince) ja patrný v tomto grafu:
Libye, kterou trápí dvojvládí a interní nepokoje, je jednou ze zemí, které mají z dohody výjimku. Ropný stát od září zdvojnásobil svou produkci na 600 000 barelů denně. Dohoda OPECu se nevztahuje ani na Nigérii. Ta minulý podepsala dohodu s ropnými giganty ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Eni a Chevron o dlužných platbách za více než 5 miliard dolarů ze společných projektů. Právě vládní dluhy ropným firmám byly tím, co investice do budoucí produkce v této západoafrické zemi brzdilo.
Těžba v obou státech by mohla podstatně zvýšit celkovou produkci kartelu. Státy mimo OPEC by pak nemusely obtížně dojednanou dohodu dodržovat, míní analytici.
Cena ropa WTI s dodáním v lednu klesla na newyorské burzy Nymex odpoledne až o 0,7 procenta na 51,51 dolaru za barel poté, co v pátek a v dnešním dopoledním obchodování rostla. Kontrakt vyprší v úterý. Kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v únoru ztratil odpoledne na burze LME v Londýně také až 0,7 procenta na 54,84 dolaru za barel. Cenám ropy nepomáhal ani silnější dolar, kvůli kterému jsou komodity obchodované v této měně dražší pro držitele jiných měn. Obchodování však provázela kolísavost. Americká ropa WTI byla dopoledne v zeleném, odpoledne v červeném a kvečeru balancovala mezi zisky a ztrátami.
Zdroje: FT, BBG