Čínský jüan zažívá od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nepříjemný pokles. Proti dolaru od historických amerických voleb, ve kterých překvapivě zvítězil republikánský kandidát, čínská měna odepsala zhruba okolo dvou procent a vrátila se tak na hodnoty z let 2008 až 2010, ve kterých byl kurz kvůli intervencím stabilní.
Měnový pár USD/CNY od roku 1981
Zdroj: Bloomberg
Trump se v prezidentské kampani opakovaně nechal slyšet, že chce dostat zpět do USA pracovní místa, která jsou nyní v Číně, a obvinil Říši středu z manipulace svojí měny, aby dosáhla lepší konkurenceschopnosti. Jenže už od roku 2014 se devizové rezervy Čínské lidové banky snižují a čínští centrální bankéři naopak jüan podporují, než že by úmyslně snižovaly jeho hodnotu.
Ostatně jak hlásí agentura Reuters, v pondělí i v úterý například čínské státní banky na podporu své měny prodávaly dolary. Snižování kurzu je také spojené s odlivem kapitálu, kterému nyní chce Peking učinit přítrž.
Devizové rezervy Čínské lidové banky za posledních 20 let – od roku 2014 se snižují
Zdroj: Bloomberg
Vláda se podle zdrojů deníku Financial Times nejvíce obává investic čínských společností mířících do zahraničí a chce například zakázat státní podnikům nakupovat nemovitosti v hodnotě nad 1 miliardu dolarů. Jen v roce 2015 přesáhly čínské přímé zahraniční investice částku 121,45 miliard dolarů. A i když letos růst zahraničních investic zpomalil, stále rostl. Letošek bude pravděpodobně prvním rokem, kdy Číňané v zahraničí investují víc, než cizinci v Číně.
Zdroje FT dále uvádění, že kromě výše investic Peking znepokojuje i kvalita investic. Prý jsou často nepromyšlené a ztrátové.
„Čína dlouhodobě usiluje o to, aby se z jüanu stala mezinárodní měna,“ uvádí analytik Patria Finance Tomáš Vlk. „Spíš, než aby Čínská lidová banka zavedla klasické kapitálové kontroly, vláda využije svého značného vlivu na státní a polostátní sektor, aby odliv kapitálu zpomalila,“ dodává.
Jak na tiskové konferenci ve středu uvedl guvernér britské centrální banky Mark Carney, odliv kapitálu z Číny může ještě zrychlit, pokud Fed zvýší úrokové sazby. Už na konci jara se spekulovalo o tom, že čínští představitelé své obavy svým protějškům z Fedu sdělili.
Zdroj:Patria 30.11.2016