Na ropném trhu v příštím roce hrozí, že bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, pokud Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nepřikročí ke snížení produkce. Dodávky ropy po celém světě se totiž zvyšují, zatímco růst poptávky zpomaluje. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

IEA potvrdila, že růst poptávky po ropě by měl v letošním roce zpomalit na 1,2 milionu barelů denně z loňského pětiletého maxima 1,8 milionu barelů denně. V příštím roce by poptávka měla růst zhruba stejným tempem jako letos.

Celosvětové dodávky ropy v říjnu podle IEA vzrostly o 800 000 barelů na 97,8 milionu barelů denně. Za růstem stála rekordní produkce kartelu OPEC i rostoucí těžba v zemích mimo OPEC (zejména Rusko, Brazílie, Kanada a Kazachstán).

Členové OPEC se v září předběžně dohodli na prvním snížení těžby za osm let, podrobnosti by měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni. Neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se tuto dohodu podaří zrealizovat.

„Ať bude její výsledek jakýkoliv, vídeňská schůzka bude mít značný vliv na obnovování rovnováhy na ropném trhu,“ uvedla IEA. „Pokud nebude dosaženo dohody a někteří členové budou pokračovat ve zvyšování produkce, zůstane trh v nadbytku a vyhlídky na výraznější růst cen budou jen nízké,“ dodala agentura.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Zdroj: ČTK 10.11.2016