Většina členů měnového výboru americké centrální banky Fed by ještě v tomto roce chtěla začít s omezováním bilance Fedu, která kvůli podpůrným nákupům dluhopisů v letech od finanční krize a poslední recese prudce vzrostla a překonala 4,5 bilionu amerických dolarů. Plyne to z dnešního zápisu z březnového zasedání výboru. Na něm Fed zvýšil sazby.
Fed od konce minulého desetiletí nakupoval federální a hypoteční dluhopisy v bezprecedentním rozsahu, aby udržel nízké úvěrové náklady a podpořil ekonomické oživení. Jeho bilance tím do roku 2014, kdy tyto nákupy skončily, narostla na 4,5 bilionu dolarů, v přepočtu zhruba 114 bilionů korun, z původní sumy necelého bilionu dolarů.
Fed bude nyní zvažovat, kdy ukončí reinvestování peněz z dluhopisů, jimž vypršel termín splatnosti, do dalších dluhopisů. Podmínkou podle činitelů měnového výboru (FOMC) je, aby se ekonomika vyvíjela podle předpokladů.
Na zasedání v polovině března zvýšil Fed svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75-1,00 procenta. Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce jej přiměl růst inflace a pokračující silné zvyšování zaměstnanosti.
Březnový zápis naznačil, že činitelé Fedu si nejsou jisti budoucím vývojem inflace a ekonomického růstu, zejména s ohledem na ekonomické plány prezidenta Donalda Trumpa. Měnový výbor Fedu po zasedání uvedl, že další zvyšování sazeb bude „postupné“, což podle analytiků potvrzuje záměr zvýšit letos sazbu celkem třikrát. Fed minulý měsíc zvýšil sazbu v tomto cyklu potřetí; poprvé to bylo v prosinci 2015 a podruhé o rok později.