Evropská centrální banka má dostatek munice pro boj s globálním poklesem a pokud to bude nutné, je připravena rozhodně jednat tak, aby odvrátila deflaci, ujistil Mario Draghi, prezident ECB, nervózní investory v Davosu.
Prezident ECB se snažil bagatelizovat prudké výkyvy trhu v minulých týdnech a trval na tom, že hospodářské oživení v Evropě je na dobré cestě.
Ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru konstatoval, že ECB má spoustu nástrojů na podporu růstu inflace, které je odhodlána realizovat. Bankovní rada nechce žádným způsobem dopředu diskutovat o jednotlivých nástrojích a bude se rozhodovat až na základě konkrétního vývoje podmínek.
Finanční odborníci se však obávají, že by případná extrémní opatření centrální banky mohla přinést nová rizika.
Axel Weber, bývalý šéf Bundesbank a nyní šéf UBS, řekl, že existuje velmi jasná hranice toho, co může ECB dosáhnout. Problém je, že neustále tlačí úrokové sazby hlouběji do záporných čísel, ale to by mohlo vymstít.
Prezidenz ECB Draghi mimo jiné řekl, že ke zrychlení růstu evropské ekonomiky povede mix finančních podnětů, nízká cena ropy a neutrální fiskální politika vlád. Hlavním rizikem je pak déletrvající období ultra-nízké inflace.
Přesto debata o QE v politických kruzích vře. Někteří odborníci dokonce varují, že extrémní opatření by mohla podkopat důvěru v orgány samy, což by mělo alarmující důsledky. Alfonso Prat-Gay, argentinský ministr financí a bývalý guvernér centrální banky, varoval, že záchranáři se stávají součástí problému globálního dluhu. „Centrální banka zvýšila dluh na světovém HDP o 30 procentních bodů. Je to masivní nárůst,“ řekl.