Včerejší zasedání americké centrální banky přineslo podle očekávání zvýšení úrokových sazeb. Na trhy však mělo podstatnější vliv, že se trajektorie sazeb předpokládaná bankéři posunula výš o 25 bodů a předsedkyně Yellenová naznačila, že na fiskální expanzi asi bude muset reagovat přísnější měnovou politikou.
Makroekonomická prognóza pro nejbližší roky se skoro nezměnila, což je ale dáno vysokou nejistotou právě o fiskální politice. Zatím nejsou známy její podrobné plány, takže nebyly ani zapracovány do výhledu. Je však pravděpodobné, že prognóza růstu i inflace nakonec stoupne.
Vyšší sazby a jejich vyšší výhled se promítly do výrazného nárůstu amerických výnosů, který pokračuje v menší míře i dnes dopoledne. Dolar zareagoval značným posílením, které sice v asijském obchodování ustalo, ale nyní v Evropě se znovu, pomaleji, rozjíždí. Americká měna se proti euru obchoduje na 1,0505, na páru s jenem na 117,70 a vůči britské libře na 1,2540.
Předběžné průmyslové PMI z Německa, Francie i celé eurozóny překvapily pozitivně. Euru však za současné situace mohou poskytnout pouze omezenou podporu. Na žádnou větší korekci včerejších ztrát to podle nás stačit nebude.
V Británii vyjde maloobchod, odpoledne pak zveřejní informace ze svého zasedání tamní centrální banka. Ke změně nastavení politiky by dojít nemělo. Bank of England se už posunula z holubičího k neutrálnímu postoji a u toho zřejmě zůstane i dnes. Na trhu by se tím upevnilo přesvědčení, že další uvolnění politiky už nepřijde.
Zajímavá čísla vyjdou také v USA. Bude to listopadová inflace, jež by se měla posunout opět o něco výš a to i na jádrové úrovni. Zapadla by tím do plánu Fedu rychleji zvedat sazby. První indikace o kondici amerického průmyslu v prosinci pak poskytnou indexy aktivity z New Yorku a Filadelfie.
Zdroj:Patria 15.12.2016