Ceny ropy během dopolední evropské seance mírně ztrácely. Propad můžeme připsat rostoucím obavám se zvyšujícího se počtu aktivních amerických ropných plošin a růstu produkce.
Ceny ropy klesají
Ropa WTI klesla dopoledne o 46 centů (0,9 %) na 52,87 USD za barel, ropa Brent spadla o 44 centů na 55,46 USD za barel.
Obavy z těžby v USA
Obavy, že pokračující zvyšování produkce v USA, které těží ropu z břidlic by mohl vykolejit snahu ostatních velkých vývozců ropy vyvážit globální dodávky ropy a snížit tlak poptávky na ceny ropy.
Údaje z ropných polí, které byly poskytnuty společností Baker Hughes v pátek ukázaly, že počet aktivních plošin amerických vrtných těžebních společností vzrostl o sedm pouze za minulý týden, což představuje již sedmý po sobě jdoucí týdenní nárůst tohoto počtu. Nynější celkový počet činí až 609 otevřených ropných plošin, což je nejvíce od října roku 2015.
Počet ropných zásob opět trhá maxima
Mezitím agentura IAE uvedla, že zásoby ropy vzrostly o 1,5 milionu barelů minulý týden na další historické maximum 520,2 milionu. Bylo to osmý nárůst amerických ropných zásob v řadě, kvůli přesvědčování a obavám z globálního přebytku.
Ceny ropy se obchodují v úzkém 5 dolarovém pásmu během posledních dvou měsíců, kvůli rostoucím zásobám ropy v USA, které se těží z břidlic. Nadbytek může být omezován a snižován nařízeními hlavních světových vývozců ropy.
Snižování těžby ropy ze strany OPEC
Země OPEC a země, které nejsou jejími členy učinily silný start do snižování jejich produkce ropy o téměř 1,8 milionu barelů denně do konce června. Tuto dohodu země dodržují zatím z 94 %.
Obchodníci s ropou budou věnovat pozornost komentářům světových producentů ropy, kteří se každoročně účastní takzvané CERAWeek konference v Houstonu ve státě Texas, zde se dozví další podrobnosti týkající se dodržování sjednaných smluv o snížení produkce.