Ačkoliv řada ekonomů včetně těch našich snížila odhady globálního růstu, americký trh nemovitostí dává i přesto důvod k optimismu. Měl by totiž i nadále těžit z nízkých sazeb a prudkého poklesu cen energií. Podle našich očekávání by tak i přes současnou vysokou volatilitu měly ceny nemovitostí růst tempem 3 – 4 % ročně.
Poslední vlnu negativního sentimentu na trzích vyvolaly obavy z vývoje v Číně a z její ekonomické politiky. K tomu se přidal negativní vliv klesajících cen ropy. Ovšem oba tyto faktory působí na americký realitní trh pozitivně. Nejistota na globálních trzích totiž tlačí Fed do zpomalení tempa utahování monetární politiky. Navíc tato nejistota nutí k dalšímu uvolnění politiky ECB a Bank of Japan. V důsledku uvedených tlaků se nyní obchodují vládní dluhopisy v celkové hodnotě 10 bilionů dolarů s negativními výnosy.
Zahraniční kapitál teče díky popsanému vývoji na americký trh, kde jsou výnosy stále pozitivní, a udržuje je na nízkých úrovních. Právě z toho těží trh nemovitostí, na který vedle nízkých hypotéčních sazeb působí pozitivně i nízká nezaměstnanost a růst příjmů spolu se sílícími rozvahami domácností. Ceny motorových paliv během posledních dvou let klesly o více než 50 % a některé regiony jsou nízkými cenami ropy postiženy. Celkově tato situace trhu nemovitostí v USA prospívá.
Objevovaly se určité obavy, že utlumený globální růst a zejména problémy v Číně a v Brazílii se spolu se silným dolarem projeví na americkém realitním trhu negativně, protože sníží poptávku ze strany zahraničních subjektů. Tato poptávka je skutečně významná v určitých městech a oblastech. Na celonárodní úrovni ale představuje jen asi 4 % poptávky celkové měřené na základě hodnoty prodejů a 8 % poptávky měřené na základě počtu transakcí. Podle našich odhadů se nižší poptávka ze zahraničí projeví zejména v New Yorku a Miami, jinde by ale její dopad neměl být citelný.
Silné argumenty ve prospěch dalšího růstu cen nemovitostí nalezneme jak na straně poptávky, tak na straně nabídky. Pokud srovnáme očekávaný demografický vývoj s očekávaným počtem stavěných domů, zjistíme, že už v dohledné budoucnosti se dá čekat nedostatek domů k bydlení. Odhadujeme, že každý rok vzniká přibližně 1,2 milionu nových domácností a toto číslo v následujících deseti letech postupně vzroste až na 1,5 milionu domácností ročně. Každý rok se ale nyní staví jen asi 1 milion domů a přibližně 250 000 domů je demolováno. Čistý přírůstek tak činí asi 750 000 domů ročně. V prvních pokrizových letech čerpal trh z nadbytečných kapacit vytvořených dříve, nyní se ale popsaný deficit začíná projevovat. Dlouhodobé demografické trendy jsou významnou silou a i zadlužené domácnosti musí někde žít. A nové domy se přes noc nepostaví.
Celkově se tedy domníváme, že americký realitní trh stojí na pevných nohou. Růst cen by neměl dosáhnout závratného tempa, ale čekáme, že se bude držet v pozitivních číslech a stabilizuje se asi 1 procentní bod nad jádrovou inflací. V časech globálních turbulencí je těžké najít něco atraktivnějšího.
Zdroj:PATRIA