Index Dow oslabil o 0,29 % na 20 591,86 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,38 % na 2 344,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,52 % na 5 836,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,64 % na 15,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,264 %.
Nejvýrazněji zlevnily akcie v průmyslovém sektoru, finančním odvětví a v sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Odvětví zdravotní péče skončilo na zelené nule.
Americké akcie (12. dubna 2017), zdroj: Google
Investoři se připravují na neoficiální začátek výsledkové sezóny za letošní první čtvrtletí. Ve čtvrtek hospodářská čísla za první tři měsíce roku odtajní finanční domy Wells Fargo, JPMorgan Chase a Citigroup.
Nervozitu na trzích vyvolává napětí kolem Sýrie. Americký prezident Donald Trump nevyloučil další útoky na Sýrii, pokud tamní vláda bude pokračovat v používání chemických zbraní. Náladu na trzích nadále ovlivňuje také zvýšené politické napětí spojené s přesunem úderné skupiny amerického námořnictva ke Korejskému poloostrovu. Demonstrace síly Spojených států v oblasti je reakcí na raketové zkoušky neostalinistického režimu. Severokorejská média pohrozila, že „v případě americké provokace“ bude proveden jaderný útok na USA. Investoři se v této situaci od rizikových aktiv, jakou jsou akcie, uchylují do bezpečných přístavů.
Trhy se také obávají, že současný vývoj by mohl odvést Trumpovu pozornost od slíbených opatření na podporu amerického hospodářství jako snížení daní, zjednodušení regulace nebo zvýšení výdajů za infrastrukturu. Právě tyto sliby pomáhaly americkým akciím v posledních měsících k růstu.
V indexu Dow ve středu nejvýrazněji zlevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,31 %), výrobce letecké techniky Boeing (-1,41 %) a maloobchodního řetězce hobby marketů Home Depot (-1,12 %). V plusu skončily cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,18 %) či farmaceutických společností Johnson & Johnson (+0,95 %) a Merck (+0,75 %).
Akcie kanadské společnosti BlackBerry (+16,05 %), s nimiž se obchoduje na americké burze Nasdaq, zpevnily o více než 16 % poté, co firma vyhrála arbitráž o 814,9 milionu USD ve sporu s výrobcem čipů QUALCOMM (-3,54 %).
Dařilo se i akciím maloobchodního řetězce Whole Foods Market (+1,7 %). Titul podpořila zpráva agentury Bloomberg, že převzetí firmy loni na podzim údajně zvažoval internetový maloobchodní prodejce Amazon.com.
Akcie aerolinek Delta Air Lines (-0,53 %) naopak mírně zlevnily poté, co společnost zveřejnila kvartální hospodářské výsledky, jež překonaly odhady analytiků, a přidala optimistický výhled.
Dolar oslabil, ropa po zprávě EIA přišla o zisky
Na devizových trzích se také ve středu dařilo japonskému jenu, který investoři spolu se zlatem tradičně vnímají jako bezpečný přístav, do něhož se lze uchýlit v období zvýšené nejistoty na trzích.
V závěru obchodování dolar k japonskému jenu oslaboval o 0,4 % na 109,17 JPY, dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,5 % a euro k americké měně posilovalo o půl procenta na 1,066 USD
Ceny ropy na světových trzích po zveřejnění zprávy o stavu zásob suroviny ve Spojených státech smazaly dopolední zisky a klesly mírně pod nulu. Zásoby v USA se sice nečekaně snížily, v důležitém překladišti však stouply. Zpráva také ukázala, že těžba v USA se zvyšuje, což naznačuje, že dodávky na trhy zůstanou nadále vysoké.
Kolem 20.00 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,06 % na 55,93 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala ve stejnou chvíli o 0,02 % na 53,20 USD za barel.
Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že zásoby ropy v zemi v uplynulém týdnu nečekaně klesly o 2,166 milionu barelů, protože dovoz se snížil o 86 000 barelů denně. Analytici čekali růst zásob o 87 000 barelů. Zásoby v důležitém překladišti Cushing však stouply o 276 000 barelů.
EIA rovněž uvedla, že těžba v USA stoupla za poslední týden na 9,24 milionu barelů denně z 9,2 milionu barelů v předchozím týdnu. V příštím roce čeká EIA nárůst těžby na 9,9 milionu barelů denně z letošních průměrných 9,22 milionu barelů. Protože poptávka má v roce 2018 stoupnout jenom o 340 000 barelů denně, více americké ropy skončí buď v zásobnících, nebo půjde na vývoz.
Do zveřejnění údajů agentury EIA se ceny ropy zvyšovaly díky pravidelné měsíční zprávě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle ní ropný kartel v březnu těžbu snížil více, než slíbil. OPEC rovněž zvažuje prodloužení dohody o snížení těžby do druhé poloviny letošního roku. Ropa zdražuje od oznámení, že Saúdská Arábie tlačí na další členy kartelu, aby prodloužili platnost dohody o snížení dodávek. Brent ve středu zpočátku rostl již osmou seanci v řadě a podařilo se mu již téměř smazat ztráty z uplynulého měsíce.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK