Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování v plusu, investory zaujal především projev guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové v Kongresu, během kterého šéfka Fedu naznačila, že úrokové sazby v USA by se mohly zvýšit již velmi brzy.

Dow posílil o 0,19 % na 18 903,82 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,47 % na 2 187,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,74 % na 5 333,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,7 % na 13,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 6 bazických bodů na 2,285 %.

V plusu skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se finančnímu odvětví, technologickému sektoru či sektoru cyklického spotřebního zboží, pod nulou skončily energetický sektor nebo realitní odvětví.

Investory ve čtvrtek zaujalo především vystoupení guvernérky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové v hospodářském výboru Kongresu. Yellenová řekla, že ta pravá chvíle pro další zvýšení úrokových sazeb by mohla nastat v relativně krátkém časovém horizontu. Podle šéfky Fedu existuje riziko, že kdyby centrální banka USA se zvyšováním úrokových sazeb vyčkávala příliš dlouho, mohla by být později nucena zpřísňovat měnovou politiku příliš rychle, což by mohlo ohrozit ekonomický růst.

Yellenová také uvedla, že americká ekonomika přiměřeně roste a nové pracovní příležitosti vytváří takovým tempem, že se blíží stav plné zaměstnanosti, konstatovala, že se zrychlil růst mezd a že spotřebitelské výdaje se dále zvyšují solidním tempem, což pomáhá ekonomice překonat slabost z prvního pololetí, a dodala, že globální ekonomika by měla v dohledné době posílit růst. Za hlavní rizika šéfka Fedu označila slabost v Evropě a Číně.

Akcie velkých bank v reakci na slova Yellenové posílily o více než dvě procenta. Trh všeobecně předpokládá, že základní sazbu Fed zvýší na prosincovém zasedání. K posílení vyhlídek na zvýšení sazeb přispěly také čtvrteční údaje o růstu říjnové inflace v USA na nové maximum za dva roky.

„Ekonomické údaje z poslední doby ukazují, že stav ekonomiky v USA se stále zlepšuje, a vše naznačuje tomu, že Fed příští měsíc skutečně konečně znovu zvýší sazby. Prosinec je podle nás ideální termín, obzvlášť když se podíváme, v jaké kondici je trh práce,“ říká David Carter, investiční šéf ve společnosti Lenox Wealth Advisors. „Na druhou stranu je zde ale fakt, že americké akcie nevypadají zrovna levně,“ dodává Carter.

Novou žádost o podporu v nezaměstnanosti si v uplynulém týdnu podalo 235 tisíc Američanů, nejméně za posledních 43 let, což podle analytiků dokazuje, že americká ekonomika je v dobré kondici a zvýšení sazeb v prosinci nic nebrání. Podle dat burzovní skupiny CME je nyní více než 90% šance, že Fed v prosinci sazby posune výše.

V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie řetězce hobby marketů Home Depot (+2,87 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,8 %) a softwarové firmy Microsoft (+1,66 %). Nedařilo se naopak cenným papírům technologické firmy Cisco Systems (-4,81 %), která ve středu večer investory zklamala výhledem pro své druhé finanční čtvrtletí, nebo maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,08 %).

Akcie světově největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart, výrazně zlevnily poté, co společnost před začátkem obchodování zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky. Firma uvedla, že jí ve třetím fiskálním čtvrtletí klesl čistý zisk o 8 % na 3,03 miliardy USD. Na hospodaření firmy měly negativní vliv investice do internetového prodeje a vylepšení obchodů. Zisk na akcii za tři měsíce do konce října činil 98 centů. Mírně tak překonal odhady analytiků dotázaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali zisk 96 centů na akcii. Čisté tržby stouply o 0,5 % na 117,2 miliardy USD. Prudce vzrostly hlavně tržby z internetového prodeje, a to o více než pětinu.

O více než 13 % naopak stouply akcie prodejce elektroniky Best Buy (+13,7 %), který se před začátkem obchodní seance taktéž pochlubil hospodářskými čísly. Firma za třetí čtvrtletí vykázala upravený zisk na akcii 0,62 USD, trh čekal jen 0,47 USD, a tržby 8,95 miliardy USD, trh čekal jenom 8,82 miliardy USD. Společnost dále odhadla, že v aktuálním čtvrtletí dosáhne upraveného zisku na akcii 1,62-1,67 USD a tržeb 13,4-13,6 miliardy USD. Analytici čekají v průměru upravený zisk na akcii 1,58 USD a tržby 13,7 miliardy USD.

Po konci čtvrtečního obchodování se hospodářskými výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubily například firmy Salesforce.com, Gap či Applied Materials.

Dolar vystoupil na nové maximum za 13,5 roku

Americký dolar ve čtvrtek nejdříve mírně sestoupil ze středečních maxim, odpoledne však obnovil růst a jeho index vystoupil na novou nejvyšší úroveň za 13,5 roku. Americkou měnu tlačí vzhůru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb, které se dál zvýšily po vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové v Kongresu.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil odpoledne na 100,65 bodu, čímž mírně překonal středeční maximum 100,57 bodu, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2003.

Úvodní ztráty dolar překonal po dílčích údajích z realitního trhu a trhu práce, které vyzněly příznivě. Yellenová pak ve svém vystoupení v Kongresu řekla, že zvýšení základní sazby by mělo vzhledem k pokračujícímu růstu ekonomiky a inflace přijít už brzy. Trh všeobecně sází na to, že Fed základní sazbu zvýší v prosinci, tedy rok po jejím prvním zvýšení z rekordního minima předešlých sedmi let.

Večer euro k dolaru oslabovalo o 0,7 % na 1,0626 USD a dolar k jenu rostl o 1,02 % na 109,99 JPY.

Dolar výrazně zpevňuje od amerických prezidentských voleb. Plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní a zvýšení investic do infrastruktury by totiž podle ekonomů mohly podpořit růst americké ekonomiky, zatímco návrhy na uvalení cel na levný dovoz by mohly zvýšit ceny. To posiluje očekávání, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se ještě nedávno předpokládalo.

Světové ceny ropy ve čtvrtek ráno obnovily vzestup, odpoledne ale zisky odevzdaly a nakonec mírně klesly. Cena severomořské ropy Brent večer kolem 22.30 SEČ klesala o 0,36 % na 46,66 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 0,61 % na 45,52 USD za barel.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih ve čtvrtek v televizi Al-Arabíja řekl, že věří v dosažení konečné dohody OPEC na snížení produkce. Podle něj trh směřuje k rovnováze a dohoda členů OPEC tento proces urychlí.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se dohodu podaří dovést do konce. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Ve středu ropu oslabily údaje, podle nichž zásoby suroviny v USA v minulém týdnu stouply o 3,6 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali nárůst pouze o 1,5 milionu barelů. Zásoby se zvyšují prakticky po celém světě, zejména pod tlakem rekordní produkce zemí OPEC.

Zlato ve čtvrtek večer zlevňovalo o více než devět dolarů na 1 215 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 28 centů na 16,70 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK. 17. 11. 2016