Zatímco uplynulý týden patřil číslům z amerického trhu práce, která nechávají ve hře zářijový růst sazeb Fedu, tento týden bude ve znamení ECB. Značná část trhu počítá s tím, že Evropská centrální banka se může odhodlat natáhnout politiku kvantitativního uvolňování (QE) za horizont března 2017. My zatím dál spíše věříme tomu, že zářijové zasedání žádnou výraznější změnu v nastavení měnové politiky nepřinese. Proč?
Především proto, že ECB nebude pravděpodobně nijak dramaticky zhoršovat svoji prognózu. Odhad inflace na rok 2017 se sníží asi jen kosmeticky (o 0,1 p.b. na 1,2 %) a výrazně nemusí klesnout ani odhad růstu (o 0,2 p.b. na 1,5 %). Řada rizikových faktorů v posledních měsících totiž nijak kriticky neotřásla dynamikou evropského růstu ani dostupností peněz. Podnikatelská nálada v průmyslu se sice po Brexitu dál mírně zhoršila, ale stále ukazuje, podobně jako údaje z trhu práce a z maloobchodu, na pokračující růst ekonomiky eurozóny ve třetím kvartále. Růst bude sice zpomalovat, ale stojí na vylepšující se situaci na trhu práce. Ta by časem mohla generovat udržitelnější inflační tlaky. Jednoduše řečeno, situace není tak vážná, aby ECB v tuto chvíli musela šermovat novými zbraněmi… Navíc, když jich na skladě nemá moc.
ECB řadu svých nástrojů ještě pořádně nenechala účinkovat, protože nebyly ještě plně nasazeny (TLTRO). U některých z nich zase není jisté, zda nepřináší více škody než užitku (záporné sazby). I proto čím dál více slyšíme z ECB hlasy vyzývající v tuto chvíli k opatrnosti (Benoit Coeure v Jackson Hole).
My počítáme s tím, že ECB bude nakonec pokračovat v QE i po březnu 2017, ale bude ho již postupně utlumovat. Tento záměr ale Draghi pravděpodobně oznámí až v prosinci. V tomto týdnu se bude absenci nových opatření snažit nahradit holubičí rétorikou tak, aby zmírnil zklamání trhů.
Forex
Slabší data z amerického trhu práce se v pátek regionálním měnám líbila. To platilo zejména o zlotém, který po jejich zveřejnění posílil o 0,8 %. Posiloval ale i forint a koruna se ještě těsněji přimkla k intervenční hranici ČNB.
Nadcházející týden je zajímavý i z hlediska regionálních dat a událostí. Kromě českých statistik (mzdy za druhé čtvrtletí dnes a inflaci za druhý kvartál v pátek bude bedlivě sledovat centrální banka) bude v centru pozornosti Polsko. Zasedání centrální banky v úterý asi změny v měnové politice nepřinese, ale pro trhy bude důležitá hlavně revize ratingu ze strany agentury Moody’s, která přijde v pátek po zavření trhů. Poslední komentáře naznačují, že pravděpodobnost snížení ratingu je vysoká. Na tržní reakci si nicméně budeme muset počkat do příštího pondělí.
EUR/USD
Srpnová data z amerického trhu sice přinesla na trh s eurodolarem v pátek volatilitu, avšak vzhledem k tomu, že nedokázala rozlousknout dilema, zda Fed v září zvýší úroky či nikoliv, tak ani pár EUR/USD neví, kam se pořádně vydat (dolar nejprve po payrolls oslabil, aby vzápětí rychle všechny ztráty smazal). Trh bude každopádně čekat na další indicie z Fedu, které by mohly přijít v úterý, kdy se svým pohledem na americkou ekonomiku vystoupí vlivný člen FOMC Williams.
Mezitím bude v USA svátek, takže eurodolarový trh může spíše analyzovat evropská data (PMI ve službách), přičemž se budou budovat pozice před čtvrtečním zasedáním ECB, které rozhodne, zdali dojde k nějakým změnám v nákupech dluhopisů.

 

Zdroj: Patria (Patria Online), 5.9.2016