Naděje na jakoukoliv dohodu, která by pomohla zmírnit přebytek na globálním ropném trhu, ať už v rámci OPEC či mimo jeho řady, se začínají opět jevit jako plané. Irácká produkce se zvýšila a Bagdád plánuje její další expanzi. Ministr pro ropu Íránu sice v minulém týdnu pronesl, že je připraven spolupracovat, později ale případnou spolupráci na jednáních o zmrazení produkce podmínil ochotou dalších vývozců uznat právo Teheránu na získání původního předsankčního tržního podílu v plném rozsahu. Ropa tak na počátku týdne padá.
Černé zlato hned zkraje týdne oslabovalo až o bezmála 2 procenta částečně i dílem silnějšího dolaru. Od srpnových vrcholů cena referenčního Brentu a severoamerické WTI klesla o zhruba 4 procenta. Dolar posílil v reakci na páteční komentáře představitelů amerického Fedu o možném dalším zvýšení sazeb v USA ještě v letošním roce. Silná americká měna ale ropu denominovanou v dolarech zdražuje pro zahraniční kupce.
Ačkoliv země Blízkého a středního východu mají v září jednat o případném řešení, které by ulevilo přezásobenému trhu, produkce ropy ve zmíněné oblasti stoupá. Roste zejména vývoz z Iráku, kde průměrné údaje za srpen převyšují červencová data. Nepomáhají ani prohlášení Íránu, díky nimž atmosféra před setkáním producentů ropy v Alžírsku začíná nápadně připomínat první měsíce letošního roku.
Ropná horská dráha se netýká jen ceny barelu, ale i nálady spekulantů. S jejím kolísáním se střídavě zvyšují sázky na pokles nebo růst cen. Poslední data z týdne do 23. srpna ukazují na víru v ropnou rallye již druhým týdnem v řadě. Peněžní správci dokonce rekordně snížili sázky na pokles ceny černého zlata. Sázky na růst naopak dosáhly nejvyšší úrovně za posední více než rok. Zhruba 23procentní nárůst ceny barelu ropy ani ne ve třech týdnech však nebyl podnícen ničím jiným, než právě nadějemi na dohodu vývozců. A ty se pomalu začínají hroutit.
Zdroj: BBG, RTRS, Patria Online, 29.8.2016