Řecko, které se utápí v ekonomické krizi a není s to se dohodnout s mezinárodními věřiteli na podmínkách další zahraniční finanční pomoci, možná nečekaně zamíří k dalším předčasným volbám. Začal o tom dnes spekulovat řecký tisk poté, co se řecký premiér Alexis Tsipras chce podle všeho pokusit překonat ekonomické spory politickou cestou, a to tím, že chce požádat o uspořádání mimořádného summitu eurozóny, tedy zemí EU platících eurem.
Jako první o volbách hovoří pravicový list EleftherosTypos, podle kterého nastala stejná situace jako v létě loňského roku, kdy Řecko vyvíjelo na věřitele nátlak referendem a následně uzavřelo s nimi novou dohodu, po níž se konaly volby.
Tsipras se nechal slyšet, že nejnovější podmínky věřitelů by už nemohla přijmout ani vládní většina v parlamentu, ani celý parlament. Podle pravicového deníku Kathimerini tak otevřel dveře k politickému řešení.
Finanční vývoj země si ale v současnosti vyžaduje další oběti, což se má promítnout do snížení mezd a důchodů a do zvyšování daní. Výměnou za další uvolnění pomoci ve výši 5,4 miliardy eur, případně až sedmi miliard, věřitelé v čele s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) požadují od Atén finanční škrty ve výši 3,6 miliardy eur.
Podle středolevého listu To Vima připravuje Tsipras politickou krizi, aby se vyhnul odpovědnosti, před kterou ani on ani jeho levicová strana SYRIZA neobstojí. S výhledem na to, že v případě nedohody hrozí Řecku v červnu bankrot, si Tsipras podle To Vima „zahrává s budoucností země a myslí si, že může vydírat Evropu před britským referendem„.