Pokud se ptáte, jestli existuje čínská verze ostrova Jersey, Kypru a dalších míst, kde by čínští boháči a celebrity mohli využívat nižších daní, je tu jedna odpověď. Tibet a Sin-ťiang.
V obou oblastech existují podle listu South China Morning Post preferenční daňové režimy, které v nich ustavil Peking, aby na tato území, poznamenaná násilnostmi či etnickými střety, přilákal bohaté investory. Tibetská ekonomika je přitom stále masivně závislá na zemědělství a jenom málo čínských boháčů v minulosti uvažovalo, že by tady investovalo svoje peníze. Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang leží v severozápadní Číně a obývá ji muslimská menšina Ujgurů.
„V podstatě se staly čínskou verzí Britských Panenských ostrovů,“ říká podle listu The South China Morning Post o čínské variantě karibského daňového ráje Šen Meng, výkonný ředitel ve specializované investiční bance Chanson & Co v Pekingu.
Firmy, které jsou registrované v Tibetu, mohou využít balík daňových úlev, který zahrnuje 15procentní firemní daň. Pro srovnání, standardní sazeb v zemi je 25 procent. K tomu se přidávají pobídky místních vlád, takže celková sazba může klesnout na pouhých 9 procent.
Sídlo řady svých aktivit má v Tibetu na příklad Liou Jung-chao, 36. nejbohatší Číňan, který ovládá zemědělskou skupinu New Hope Group.
Pozornost čínských celebrit zase v poslední době přitahuje město Korgas v Sin-ťiangu na hranici s Kazachstánem. Korgas nabízí ještě výhodnější podmínky než Lhasa a z hlediska preferenčních daňových režimů je podle expertů nejpříznivější oblastí. V Korgasu, který má status státní zvláštní zóny hospodářského rozvoje, mohou být firmy v prvních pěti letech od registrace osvobozeny od daně z příjmu. Zvýhodnění je možné čerpat i v případě daně z příjmu fyzických osob a také u DPH.
Je ovšem otázkou, co budou ekonomiky Tibetu a Sin-ťiangu ze zvláštních daňových režimů nakonec doopravdy mít. Firmy z odvětví náročných na pracovní sílu, jako je třeba zpracovatelský průmysl, se moc často stěhovat nechtějí. Argumentem jsou pro ně přitom náklady na dopravu.
„Firmu tam založit můžete, ale lidi tam najímat nemusíte,“ říká Šen. „Takže příliv takovýchto firem tamní zaměstnanosti pravděpodobně nepomůže.“
(Zdroje: www.scmp.com, ČTK)