Zajímá vás, kam až dnes nabobtnaly devizové rezervy ČNB v poměru k HDP, či jaký bude lednový přírůstek pracovních míst v USA? Odpověď zná náš “Stopař” alias nová webová stránka pro prezentaci našich běžících makro-odhadů. Zde se tedy dozvíte, že devizové rezervy ČNB dnes již zřejmě překročily 55 % českého HDP a privátní payrolls budou možná příští týden atakovat 200 tisíc.

Konstrukce běžících odhadů, či chceme-li nowcastů, již dávno není analytickou módou, ale stala se běžnou součástí prognostického aparátu ekonomů. Nejde však o prognózy v pravém smyslu slova, neboť nowcasty vlastně předpovídají současnost. Třeba, jak vysoké jsou asi devizové rezervy ČNB v poměru k českému HDP právě dnes, když přesný údaj rezerv za leden budeme znát až 7. února a výsledek HDP za první kvartál dokonce ještě daleko později.

K výše uvedenému je nicméně třeba dodat, že běžící odhady, resp. třeba ty co najdete na stránce Stopaře, se mohou, ale spíše nemusí shodovat s oficiálními odhady daných ukazatelů pro zvolené období. To se může týkat například odhadu růstu HDP pro daný kvartál, kdy se v případě nowcastu jednoduše sebere vše, co bylo v tomto čtvrtletí dosud zveřejněno za data, hodí se to do stroje a vypadne nějaké číslo (růstu). Oficiální odhad růstu HDP naproti tomu může být sofistikovanější a může být postaven na skutečné prognóze dílčích složek růstu pro dané čtvrtletí.

A když už jsme u těch běžících odhadů HDP, tak nelze nezmínit výsledek růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016, který bude zveřejněný dnes odpoledne. Náš nowcast pro tento údaj ukazuje na růst 1,4 %, což se ve světle jiných výpočtů může jevit jako poměrně nízké číslo a pravda může být blíže hodnotě 2 %, což je přibližně i odhad trhu (např. však nejslavnější nowcast z atlantského Fedu – GDPNow – vidí růst téměř 3 %). Pokud by odpoledne americký růst nezklamal a byl nakonec spíše v intervalu 2-3 %, tak to bude velmi důležitý signál pro trhy, neboť zasedání Fedu je za rohem, resp. příští středu.

FOREX

 

Region

Zlotý včera posílil na dvou a půlměsíční maxima vůči euru. Za posílením zlotého z posledních dní je těžké najít nějaké konkrétní důvody a tak jej přičítáme spíše trochu nadčasovějším faktorům. Zlotému mohou pomáhat například rychlejší než očekávaný růst cen v Polsku ve spojení se stabilním hodnocením ze strany ratingových agentur (v polovině ledna bylo potvrzeno, což dopředu nebylo zjevné).

Dnes se nicméně pozornost soustředí zejména USA, kde bude zveřejněn odhad růstu za poslední kvartál 2016. Ten bude důležitým signálem pro Fed a zprostředkovaně tedy i pro zlotý.

EUR/USD/GBP

Dolar konečně zareagoval na růst amerických dolarových sazeb, který byl zřejmě přiživen i relativně dobrým výsledkem amerických exportů v prosinci, které naznačují, že by růst HDP nemusel být v uplynulém čtvrtletí nízký (náš nowcast jsme zvýšili z 1,1 % na 1,4 %). Euro také potrápil nárůst rizikových prémií uvnitř eurozóny – zejména pak u italského a francouzského dluhu.

Dnes bude samozřejmě v centru pozornosti odpoledne zveřejněný výsledek růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016. Pokud by americký růst nezklamal a byl v intervalu 2-3 %, tak to bude velmi důležitý býčí signál pro dolar, neboť zasedání Fedu je za rohem, resp. příští středu.

Britské ekonomika opět ukázala ekonomům, jak se ve svých předpovědích mohou mýlit, když po brexitu předpovídali její recesi (či výrazné zpomalení). Britský HDP podle včerejších dat nakonec v posledním kvartále rostl o 2,2 % (meziročně). Za celý rok 2016 pak britská ekonomika přidala přesně 2 % a stala se tak nejrychleji rostoucí mezi vyspělými zeměmi G7. Libra si z tohoto dobrého výsledku však již nic nedělala.

Zdroj: Patria Online