Americké akciové indexy zahájily úterní seanci mírně nad nulou, celodenní rally je však dostala podstatně výše. Index Dow se během dne přiblížil na 50 bodů k dosud nepokořené hladině 20 000 bodů a benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly svá zavírací i absolutní maxima.
Dow stoupl o 0,57 % na 19 912,71 bodu, širší S&P 500 přidal 0,66 % na nové zavírací maximum 2 280,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,86 % na novém zavíracím maximu 5 600,96 bodu. Rekord S&P 500 posunul na 2 284,63 bodu a Nasdaq Composite navýšil své absolutní maximum na 5 606,53 bodu.
Index volatility VIX v úterý klesl o 5,95 % na 11,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,458 %.
V plusu uzavřela většina hlavních sektorů indexu S&P 500, pod nulou zůstaly jen odvětví zdravotní péče a sektor veřejných služeb. Nejvýraznější zisky si připsaly sektor základních materiálů, finanční odvětví a energetický sektor.
Investoři nyní sledují především výsledkovou sezónu a první kroky Donalda Trumpa ve funkci prezidenta. „Některé výsledky jsou pod odhady, celkově jsou ale čísla lepší než odhady, což investory těší,“ říká Karyn Cavanaughová, stratéžka ve společnosti Voya Financial. „Věříme, že ve střednědobém horizontu mají akcie namířeno výše,“ dodává Cavanaughová.
Před začátkem úterní obchodní seance na trh hospodářská čísla za poslední tři měsíce loňského roku poslaly mimo jiné společnosti Verizon Communications (-4,37 %), Johnson & Johnson (-1,89 %), Lockheed Martin (-1,77 %), Travelers (-1,02 %) nebo 3M (-1,42 %), Alibaba Group Holding (+3,07 %), DuPont (+4,49 %) a Kimberly-Clark (+4,11 %).
Po konci řádného obchodování se čísly pochlubily například hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování +3,33 %) nebo výrobce čipů Texas Instruments (v řádném obchodování +1,78 %). V poobchodní fázi akcie Alcoy přidávaly více než 4 %, akcie firmy Texas Instruments ale naopak zhruba o procento zlevňovaly.
Donald Trump v úterý exekutivním příkazem rozhodl o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL, který má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu.
Stouply i akcie General Motors (+0,95 %), Ford Motor (+2,44 %) a Fiat Chrysler Automobiles (+5,84 %), a to poté, co se Donald Trump sešel s vedoucími představiteli výrobců aut s cílem přesvědčit je, aby výrobu nepřesunovali do zahraničí, ale naopak ji rozvíjeli a posilovali v USA.
Cena akcií internetové společnosti Yahoo! (+3,54 %) zamířila vzhůru poté, co čtvrtletní hospodářské výsledky podniku, které na trh dorazily v pondělí večer, překonaly očekávání analytiků. Do zelených čísel zamířily rovněž akcie technologického gigantu IBM (+2,85 %) či výrobce počítačových čipů Intel (+2,31 %).
Dolar zpevnil, ceny ropy se výrazně nezměnily
Dolar v úterý na devizových trzích posílil vůči euru i japonskému jenu, podpořily ho příznivé hospodářské vyhlídky Spojených států. Americká měna tak smazala část ztrát z uplynulých dnů, za kterými stály obavy kolem Trumpovy obchodní politiky. V závěru úterního obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,4 % na 1,0725 USD.
Investory podle obchodníka Juana Pereze ze společnosti Tempus Consulting znepokojují Trumpovy plány na jednání o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) i jeho rozhodnutí, že Spojené státy odejdou z Transpacifického partnerství (TPP).
Během osmi týdnů po prezidentských volbách dolar vůči koši šesti světových měn posílil o více než šest procent. Pomohla mu hlavně očekávání, že Trumpova rozpočtová politika povede ke zvyšování úrokových sazeb Fedu. V uplynulých třech týdnech ale dolar o 3,5 % oslabil.
Z hlediska hospodářských vyhlídek si však Spojené státy podle analytiků stále stojí lépe než Evropa nebo Japonsko. „Když se pozorněji podíváte na Evropu, Spojené království a brexit, začne vám dolar připadat jako lepší dlouhodobá volba,“ uvedl Perez.
Ceny ropy se v úterý výrazně nepohnuly. Kolem desáté hodiny barel severomořské ropy Brent zlevňoval o 0,02 % na 55,47 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 0,32 % na 53,24 USD za barel.
Členové ropného kartelu OPEC se loni s několika dalšími předními těžařskými zeměmi dohodli, že od ledna omezí produkci o téměř 1,8 milionu barelů denně. Komise, která monitoruje dodržování dohody, v neděli uvedla, že těžba se už snížila asi o 1,5 milionu barelů denně.
Světové zásoby ropy navíc podle údajů společnosti Bernstein Energy již v posledním čtvrtletí loňského roku klesly o 24 milionů barelů na 5,7 miliardy barelů. „Je to nejvýraznější čtvrtletní pokles od čtvrtého kvartálu 2013,“ upozornili analytici z Bernstein Energy.
Růst cen ropy by ale podle analytiků měla brzdit stoupající těžba ve Spojených státech. Od poloviny loňského roku produkce ropy v USA stoupla o více než šest procent, a vrátila se tak na úrovně z konce roku 2014, kdy vysoké dodávky americké suroviny přispěly k výraznému poklesu cen černého zlata na světových trzích.
Zlato večer zlevňovalo o více než deset dolarů na 1 207,70 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o necelých 70 centů na 17,10 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK 24. 1. 2017