Máme za sebou první schůzku komise, jež by měla dohlížet na dodržování loňských dohod producentů ropy na omezení její těžby. Zástupci pěti států v čele s předsedajícím Katarem se shodli na tom, že vše prozatím probíhá podle plánu.

Tedy že dohoda je dodržována a že zahrnutí producenti doposud snížili těžbu ropy asi o 1,5 miliónu barelů denně (z avizovaných cca 1,8 mb/d). Se slovy chvály nešetřil ani ministr pro ropu z Ruska Novak, který uvedl, že vše jde zatím nadmíru dobře. Ministr al-Falih ze Saúdské Arábie navázal na své předchozí výroky z Davosu a uvedl, že prodlužování současné dohody po půl roce nemusí být třeba, respektive že je předčasné o nich mluvit. V případě, že těžaři dodrží své závazky plynoucí ze současné dohody, tak by se globální zásoby ropy měly vrátit do blízkosti svých pětiletých průměrů.

Ačkoliv schůzka producentů dopadla dle očekávání – to znamená, že v této fázi (cca tři týdny po vstoupení dohody v platnost) lze jen těžko očekávat něco jiného než vyjadřování spokojenosti – tak na místě stále zůstává obezřetnost. Jak již poznamenala minulý týden Mezinárodní energetická agentura (IEA), na zhodnocení toho, zda je dohoda dodržována, je stále příliš brzy. I když jsou statistiky o produkci a spotřebě ropy a ropných produktů zatíženy značnou mírou nejistoty, tak se však zdá, že komentáře ministra al-Faliha možná spíše zrcadlí přání producentů než pravděpodobnou budoucnost. Odhady IEA (ani EIA) nejsou s výše nastíněným tempem poklesu zásob příliš kompatibilní. Kromě toho, ani tržní indikátory nenaznačují, že by se v tuto chvíli na trhu s fyzickou ropou dělo něco zásadního. Pravda sice je, že cena ropy po loňském listopadovém zasedání OPECu vzrostla asi o pětinu. O skutečném stavu fyzického trhu však spíše než absolutní výše cen ropy vypovídá tvar forwardové křivky (viz například dopady intervence IEA v červnu 2011). A ta prozatím skutečně žádné převratné změny (jako například náhlý nedostatek ropy na trhu) nenaznačuje.

Uvidíme, s čím producenti přijdou na další schůzce. Ta by se měla odehrát ve druhé polovině března v Kataru. Do té doby již budou k dispozici první odhady produkce za leden a únor a možnost posoudit, jak se dohodu daří naplňovat, bude přece jen větší.

FOREX

Region

Maďarský forint na konci minulého týdne oslabil, což měnový pár EUR/HUF přiblížilo k hranici 310. Je možné, že maďarská měna se lehce obává zítřejšího zasedání centrální banky. Podle nás by se však forint nemusel příliš znepokojovat, neboť k žádné akci ze stran MNB by nemělo dojít. Naopak růst inflace v Maďarsku by měl bankovní radu nasměrovat do neutrálnější pozice. Neboli MNB může vyslat signál, že na další snižování úrokových sazeb již nedojde.

EUR/USD/GBP

Dolar pokračuje v oslabování, což je přičítáno novému americkému prezidentovi D. Trumpovi a jeho rétorice zpochybňující volný obchod. Dolar však spíše od Trumpa postrádá detaily jeho fiskální expanze, které by podpořily úrokové sazby v USA k dalšímu růstu. Více se o nich trhy mohou dozvědět v druhé polovině týdne, kdy bude Trump jednat s lídry v Kongresu. Do té doby však může dolar zůstat ještě pod tlakem a klidně směřovat blíže k hodnotě 1,08.

Libru bude tento týden opět zajímat politika a to konkrétně v úterý, kdy by se měl britský ústavní soud vyslovit k tomu, zdali britská vláda může spustit sama článek 50. o vystoupení z EU anebo zda k tomu bude potřebovat asistenci parlamentu.

Zdroj: Patria Online