Včera byla zveřejněna finální data německé inflace za prosinec. Předběžný odhad byl potvrzen a ceny tak v posledním měsíci loňského roku rostly o 0,7% meziměsíčně a o 1,7% meziročně. A to je hodně. Ekonomický příběh je v mnohém podobný jako v ČR. Inflaci táhnou nahoru ceny potravin, k nimž se ale přidává také silná domácí poptávka a mzdový růst.

Z jednotlivých složek rostly ceny potravin v prosinci meziročně o 2,5% a stejným procentem rostly také ceny energií. Ceny zboží rostly o 1,8% .

Celkově se tak inflace v Německu znatelně přiblížila ke 2%, což bude spouštět komentáře a analýzy, jak by měla začít ECB již pomalu utahovat měnovou politiku. Z tohoto pohledu bude důležitý začátek roku, zdali budou silné inflační tlaky pokračovat a inflace se bude dále zvyšovat. Pokud by inflace stagnovala zhruba kolem současné hodnoty (mírně pod 2%), tak ECB nebude s velkou pravděpodobností nic měnit, protože v jižním křídle eurozóny je cenový růst stále nízký. Pokud by ale v Německu během prvních měsíců pokračovala inflace v růstu a dostala se výrazněji nad 2%, dají se čekat intenzivní (interní) diskuze na půdě ECB. Ohledně QE by ale ke změně dle našeho názoru dojít nemělo, ale ECB by komunikací (například ohledně její politiky v příštím roce) nebo dalšími opatřeními (například mírným zvýšením depozitní sazby apod.).

 

K potvrzení předběžných dat došlo také v případě inflace za celou eurozónu. Ta v prosinci dosáhla meziročně 1,1%. Celkově by se cenový vývoj v eurozóně dal brát jako mírně optimistický, kdy se už v řadě zemí začínají postupně projevovat rostoucí inflační tlaky. Na druhou stranu ale především data za Francii, Itálii apod. stále naznačují velmi nízké inflační tlaky.

 

Z hlediska dat za celou EU (meziroční inflace 1,2%) je zajímavý údaj pro ČR, kdy celková inflace je dle Eurostatu na 2,1% a tak vyšší než údaj publikovaný ČSÚ (2,0%). V případě Eurostatu jde o tzv. harmonizovaný údaj (HCPI). Odchylka od klasické CPI, kterou zveřejňuje ČSÚ, je většinou velmi malá.

A do třetice inflace, tentokrát za USA. Meziměsíčně se ceny počítané indexem CPI zvýšily o 0,3% a meziročně o 2,1%. Meziroční jádrová CPI je 2,2%. Data jsou v souladu s očekáváním.

Díky silnému trhu práce a domácí poptávce dochází v USA postupně ke zrychlování inflačních tlaků. Pro letošní rok čekáme inflaci CPI zhruba na 2,3%. Na to bude FED reagovat zvyšováním sazeb, kdy první zvýšení čekáme zhruba v polovině letošního roku a druhé na jeho konci.

Ve včerejším vystoupení v San Francisku řekla J. Yellenová, že přílišné odkládání růstu sazeb by způsobilo nepříjemné překvapení a že dává smysl postupně zvedat sazby. Kurz dolaru pak mírně posílil.

Průmyslová produkce v USA stoupla o 0,8% meziměsíčně (anualizovaná čísla). Data jsou relativně rozkolísaná, i přesto jde ale o relativně příznivou hodnotu.

 

ECB: Nečekáme změnu

 

Dnes zasedá ECB. Změnu v nastavení politiky ani v komunikaci nečekáme. Inflace za celou EMU je výrazně pod 2% cílem. Zajímavý může být komentář ohledně německé inflace, nicméně Draghi bude veřejně komunikovat pravděpodobně to, že ECB sleduji inflaci za celou EMU (interní diskuze navenek komentovat nebude).

 

Zdroj:Vladimir Urbanek 19.1.2017