Mezinárodní měnový fond (MMF) nechal odhady růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok beze změn, to znamená, že předpokládá mírné zrychlování tempa z loňského sedmiletého minima 3,1 procenta. Díky zlepšené prognóze pro USA fond v dnešní aktualizaci říjnového výhledu zvýšil odhad pro vyspělý svět, tento vliv ale v globálním měřítku vymaže zhoršení v klíčových rozvíjejících se zemích. Kvůli nejasnostem ohledně politiky nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa fond poukázal na zvýšené nejistoty a uvedl, že jasnější bude situace až v jeho dubnové pololetní prognóze.

Letos čeká fond celkové zrychlení globálního růstu na 3,4 procenta a příští rok na 3,6 procenta. Pro vyspělé země čeká zesílení tempa na 1,9 a 2,0 procenta, zatímco ekonomiky rozvíjejícího se světa mají letos růst o 4,5 a napřesrok o 4,8 procenta.

Z vyspělých ekonomik zvýšil měnový fond odhad pro USA proti říjnovému výhledu na letošek mírně na 2,3 procenta a na příští rok výrazněji na 2,5 procenta. Loni největší ekonomika světa podle odhadu MMF rostla slabým tempem 1,6 procenta, nyní by ji ale měly podpořit Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů.

Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld upozornil v souvislosti se záměry nové vlády na riziko zrychlení inflace v USA, které by si mohlo vynutit razantnější zvyšování úrokových sazeb, což by zase vedlo k výraznému posílení dolaru, růstu obchodního deficitu USA a ke snížení reálného růstu. To by podle něj mohlo přimět Washington k novým ochranářským opatřením a odvetným reakcím ze zahraničí. Dnešní výhled MMF ale předpoklady ohledně Trumpovy obchodní politiky zatím nezahrnuje.

Pro Británii zlepšil fond letošní odhad o 0,4 procentního bodu na 1,5 procenta, příští rok ale čeká zpomalení na 1,4 procenta, což je výrazně pod dosavadní prognózou. Z vyspělého světa fond zhoršil odhady pro Itálii a mírně je zlepšil pro Německo, Španělsko a Japonsko.

Růst v rozvíjejících se tržních ekonomikách podpoří Čína, která letos zpomalí tempo růstu jen mírně na 6,5 procenta, což je 0,3 procentního bodu nad podzimním odhadem. Fond ale varoval Peking před rostoucím zadlužováním vlády v zájmu podpory ekonomiky i zadlužování podnikové sféry, což podle něj „zvyšuje riziko prudšího zpomalení růstu“. MMF naopak výrazně snížil odhady pro Indii, Brazílii, Mexiko a Saúdskou Arábii.

Rizika pro dnešní výhled vidí MMF v zavádění protekcionistické politiky, ve výraznějším zpřísnění měnové politiky, v napětí v evropském bankovním systému a ve zvýšeném geopolitickém napětí. Zároveň ale spatřuje možnost rychlejšího růstu v případě, že opatření na podporu americké a čínské ekonomiky budou účinnější, než se nyní předpokládá.

 

Patria (Patria Online)
Investice  |  17.01.2017