Byron Wien je členem vedení investiční společnosti Blackstone a sám je považován za velmi úspěšného investora. Nyní zveřejnil „deset překvapení roku 2017“. Podle něj existuje více než 50% pravděpodobnost, že k nim dojde, ovšem trhy je očekávají s pravděpodobností menší než 30 %.
Za prvé, Wien očekává, že Trump může výrazně zmírnit svou rétoriku. „Posune se ze svých extrémních postojů, a to ve všech významných oblastech,“ říká investor. Trump podle něj například slíbil, že ukončí řadu významných dohod, je ale možné, že nakonec k ničemu takovému nedojde. Dohody budou jen pozměněny a „koš zůstane prázdný“.
Za druhé, růst americké ekonomiky se může dostat nad 3 %. Může se tak stát díky snížení daní, „konstruktivnějším obchodním dohodám“, snížené regulaci a růstu produktivity.
Za třetí, index S&P 500 se dostane na 2 500 bodů. Tam jej dotlačí víra investorů ve vyšší dlouhodobý růst americké ekonomiky a omezení obav z rostoucích rozpočtových deficitů.
Za čtvrté, euro se dostane pod paritu s dolarem. Podle investora může být rok 2017 rokem významných posunů na měnových trzích. Japonský jen se může k dolaru dostat na kurz 130 a to pomůže japonským exportům. S přibližujícím se brexitem se libra k dolaru dostane na kurz 1,1, což do Velké Británie přiláká vlnu turistů a vyvolá vlnu spekulací na realitním trhu. A jak bylo zmíněno, euro se může dostat pod paritu s dolarem.
Za páté, výnosy desetiletých amerických vládních obligací se dostanou k 4 %. Došlo by k tomu na základě silnějšího ekonomického růstu, díky inflaci přibližující se 3 % a obnovené poptávce po kapitálu.
Za šesté, Angela Merkelová prohraje v říjnových volbách a v Evropě dojde k významnému růstu vlivu populistů. Evropští voliči budou dál zpochybňovat existenci EU a na konci roku se bude aktivně diskutovat o tom, že EU skončí a k tomu nastane návrat k používání rozdílných měn v zemích eurozóny.
Za sedmé, cena ropy zůstane pod 60 dolary za barel, protože na trhu bude i nadále přetrvávat nabídkový přetlak. Ten bude odrazem vyššího objemu těžby v USA, ke kterému napomůže snížení regulační zátěže.
Za osmé, Donald Trump pochopí, že se v případě Číny mýlil. Dojde mu, že čínská měna už není podhodnocená, ale její kurz je naopak příliš silný. Renminbi následně oslabí, což se projeví pozitivně na čínských exportech, a Trump nebude zavádět žádné tarify a další opatření na omezení mezinárodního obchodu.
Za deváté, dojde k rychlejšímu růstu japonské ekonomiky a na japonský akciový trh se dostaví rally. Příčinou bude silnější růst čínské ekonomiky a ve Spojených státech. Japonská ekonomika dosáhne poprvé po několika desetiletích růstu převyšujícího 2 % a japonské akcie zaznamenají jednu z nejvyšších návratností mezi vyspělými trhy.
Za desáté, ISIS se stane mnohem menší hrozbou, než je nyní. Situace na Blízkém východě se uklidní. Donald Trump bude spolupracovat s Vladimirem Putinem a dojednají klid zbraní v Sýrii. Moc ISIS pak významně klesne.
Autor: Brendan McDermid
(Zdroj: Business Insider)