Americké akciové indexy vystoupily v závěru týdne na nové rekordy a Dow se dostal těsně pod dosud nepokořenou hladinu 20 000 bodů. Náladu na Wall Street v pátek podpořila především zpráva z amerického trhu práce.

Index Dow stoupl o 0,32 % na 19 963,80 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,35 % na nové zavírací maximum 2 276,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,6 % na rekordním závěru 5 521,06 bodu. Indexy výše posunuly i absolutní maxima, Dow na 19 999,63 bodu, S&P 500 na 2 282,10 bodu a Nasdaq Composite na 5 536,52 bodu.

Index volatility VIX se snížil o tři procenta na 11,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o osm bazických bodů na 2,419 %.

V plusu skončilo všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se zejména technologickému odvětví, průmyslovému sektoru a finančnímu odvětví. Nejmenší zisky si připsaly sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a realitní sektor.

Ekonomika USA v prosinci mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti v prosinci stoupla z 9letého listopadového minima 4,6 % na 4,7 %. Meziroční růst mezd v závěru roku zrychlil na 2,9 %.

„Americký trh práce je ve velmi dobré kondici, růst mezd nabírá na rychlosti,“ říká Scott Brown, hlavní ekonom v Raymond James Financial. „Očekávám, že v příštích měsících bude tento vývoj pokračovat,“ dodává Brown.

Akcie farmaceutické společnosti Amgen (+2,48 %) posílily o zhruba dvě a půl procenta poté, co federální soud rozhodl, že firmy Regeneron Pharmaceuticals a Sanofi musejí z trhu stáhnout svůj lék na vysoký cholesterol Praluent. Rozhodnutí federálního soudu je vyústěním patentového sporu firem.

Zlevnily naopak akcie mobilního operátora AT&T (-1,99 %). Pod nulu titul stáhla zpráva, že se nastupující americký prezident Donald Trump stále nesmířil s plánovaným převzetím mediálního konglomerátu Time Warner ze strany AT&T.

V indexu Dow v závěru týdne nejvýrazněji zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,6 %), mediální firmy Walt Disney (+1,49 %) a banky Goldman Sachs (+1,48 %). Nedařilo se naopak cenným papírům mobilního operátora Verizon Communications (-1,48 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,37 %) nebo chemického obra DuPont (-0,58 %).

Akcie technologické firmy Apple (+1,11 %) přidaly více než procento poté, co kanadský úřad pro hospodářskou soutěž uzavřel dvouleté vyšetřování firmy sdělením, že nenašel důkazy pro její antikonkurenční chování na kanadském trhu.

Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,02 %, S&P 500 stoupl o 1,7 % a Nasdaq Composite si připsal 2,56 %. První lednový týden byl na amerických burzách o jeden den kratší – v pondělí zůstaly americké trhy kvůli nahrazování novoročního svátku, který spolkla neděle, zavřené.

Za dva měsíce od zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA získal index Dow devět procent, zejména díky nadějím na opatření na podporu hospodářského růstu. Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.

Ropa mírně zdražila, dolar po datech z trhu práce zpevnil

Světové ceny ropy v pátek mírně stouply, obchodování ale bylo v závěru týdne oslabené a za celý týden se ceny takřka nezměnily. Růst cen omezoval silný kurz dolaru a pochybnosti o dodržování globální dohody o omezení těžby. Silnější dolar zdražuje nákup ropy investorům v jiných měnách.

Cena severomořské ropy Brent kolem 22.00 SEČ rostla o 0,36 % na 56,91 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala ve stejnou chvíli o 0,6 % na 53,86 USD za barel. Ceny zůstaly jen mírně nad úrovněmi z konce loňského roku, v němž po dvouletém propadu získaly zhruba 50 %.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny ropy. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC v čele s Ruskem a dohoda má stáhnout z trhu celkem asi 1,8 milionu barelů ropy denně.

Saúdská Arábie a další země Arabského poloostrova zatím dávají signály, že budou dohodu dodržovat. Analytici však o celkové úrovni jejího dodržování stále pochybují.

Dolar odpoledne posílil po datech z amerického trhu práce. Investoři se zaměřili především na údaje o mzdách, protože rychlejší růst mezd podporuje inflační tlaky, což by mělo americkou centrální banku přimět k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Za celý týden ale americká měna kvůli čtvrtečnímu propadu podruhé v řadě oslabila. Kolem 22.00 SEČ dolar k japonskému jenu rostl o 1,38 % na 117,03 JPY a jednotná evropská měna k dolaru oslabovala o 0,68 % na 1,053 USD. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru k šesti významným světovým měnám rostl o 0,65 % na 102,18 bodu.

Zlato v pátek večer zlevňovalo o více než sedm dolarů na 1 172,61 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 25 centů na 16,48 USD za trojskou unci.

Zdroj: Investiční Web