Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nepomohlo pouze akciovým trhům, ale také již tak silnému americkému dolaru. K tomu se ve středu přidal Fed, který podle očekávání zvedl sazby o čtvrt procentního bodu.

Vzhledem k politice centrálních bank, kdy ta americká začala se zvyšováním úrokových sazeb, zatímco banky v ostatních velkých rozvinutých ekonomikách, ale i ty v rozvíjejícím se světě nadále řeší uvolňování měnové politiky, má americký dolar stále potenciál posilovat.

„Dohoda OPEC a nečlenských zemí o omezení těžby ropy by měla dále podpořit inflační očekávání, zatímco očekávaný nový americký ministr financí chce emitovat dluhopisy s delší splatností, což povede ke strmější výnosové křivce a podpoří dolar,“ míní analytici z Morgan Stanley.

Možný problém pro americké firmy

Příliš silná měna může mít negativní důsledky pro americké firmy působící na domácím trhu v oboru turismu, ale zejména pro společnosti, které se ve velké míře orientují na zahraniční trhy. Silný dolar zdražuje americké výrobky pro zahraniční spotřebitele a některé firmy již na tento problém upozorňují.

Pociťují to například v Texasu, kde je znát slábnutí mexického pesa vůči dolaru. „Nedávná devalvace pesa znamená, že jsou naše produkty v Mexiku a dalších státech Latinské Ameriky méně konkurenceschopné. Jsme svědky dvouciferných procentuálních poklesů exportu do tohoto regionu,“ říká představitel jedné z postižených firem.

A své k tomu pro CNBC řekla také Margaret Whitmanová, ředitelka Hewlett Packard Enterprise. „Problémy s měnou jsou reálné. Když dolar je silný, naše výrobky jsou v zahraničí dražší. Řekněme, že někdo v Evropě se chystá koupit tisíc serverů, ale teď jich možná koupí jen 800, protože dolar je příliš silný. Musíme to nějak zvládnout, je to nová realita. Musíme to promítnout do své nákladové struktury,“ řekla Whitmanová.

Vliv na globální ekonomiku

Ačkoli USA již nemají v globální ekonomice tak dominantní postavení jako v minulosti, dolar je stále rezervní měnou číslo jedna. Jeho posílení (společně s růstem úrokových sazeb) může vést k problémům se splácením dluhů a k nedostatku dolarů.

„Zejména pro dlužníky mimo USA, kteří mají dluhy v dolarech, bude jejich splácení a refinancování stále obtížnější. Objem dluhů denominovaných v dolarech u nebankovních institucí se přitom za posledních deset let více než zdvojnásobil,“ varuje Société Générale. V obdobích posilování dolaru jsou banky méně ochotné půjčovat dlužníkům mimo USA. „Silný dolar tak vede k tomu, že jeho rezervy na globálních trzích klesají. Jeho nedostatek proto může být jedním z velkých problémů příštího roku,“ doplňuje banka.

Spotřebitelé v USA mohou jásat

Na rozdíl od exportérů se mohou američtí spotřebitelé těšit z toho, že silný dolar zlevní zboží a služby v zahraničí, respektive ty, které jsou dovážené. To může pomoci cestovnímu ruchu v jiných zemích, kam se vydá patrně více amerických turistů s vidinou levnější dovolené.

Každá mince má dvě strany. Uvidíme, jak se k problematice sílícího dolaru postaví Fed.

Zdroj: Business Insider