Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu a všechny tři hlavní indexy vystoupily na nové rekordní hodnoty. Dolar k euru po zasedání Evropské centrální banky posílil a ropa po dvou dnech poklesu ožila.
Index Dow posílil o 0,33 % na nové zavírací maximum 19 614,81 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,22 % na nové zavírací maximum 2 246,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,44 % na nové zavírací maximum 5 417,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,44 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest a půl bazického bodu na 2,405 %.
Historické maximum posunul index Dow na 19 664,97 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 251,69 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 425,52 bodu.
Kromě benchmarků Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nových maximech i akciové indexy Russell 2000 a Dow Jones Transportation Average, což se naposledy stalo před více než 18 lety, v březnu 1998.
Dařilo se finančnímu odvětví a sektoru základních materiálů, pod nulou čtvrteční seanci zakončily průmyslové odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.
V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie bank JPMorgan Chase (+1,25 %) a Goldman Sachs (+2,5 %) a zábavní společnosti Walt Disney (+2,14 %). Pod nulou skončily technologická společnost United Technologies (-1,14 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,09 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,06 %).
Výrazně se zvýšila cena akcií kanadského výrobce vybavení pro jógu lululemon athletica (+15,04 %), který ve středu večer zveřejnil lepší než očekávané hospodářské výsledky. Lepší než očekávaná hospodářská čísla na trh ve středu večer poslal také maloobchodní prodejce Costco Wholesale (+2,43 %).
Spadla naopak cena akcií developerské společnosti Hovnanian Enterprises (-2,87 %), která reportovala slabší než očekávaná kvartální hospodářská čísla.
Akcie v USA rostou již od 8. listopadu, kdy byl novým americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Investoři očekávají, že plány Trumpa, které počítají se snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu, podpoří hospodářský růst USA.
Ve čtvrtek náladu investorů dále zlepšila zpráva, která ukázala, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl z pětiměsíčního maxima. Zpráva tak potvrdila, že trh práce ve Spojených státech zůstává silný.
Euro po zasedání ECB oslabilo, ropa ožila
Evropská měna po zasedání Evropské centrální banky oslabila. Trhy všeobecně čekaly, že banka prodlouží svůj program kvantitativního uvolnění, avšak předpokládaly prodloužení QE pouze o šest měsíců. Banka program prodloužila až do konce příštího roku, tedy o devět měsíců. Zároveň ale oznámila, že v dubnu sníží objem skupovaných aktiv o 20 miliard eur na 60 miliard eur měsíčně. Zpráva je kvůli výraznějšímu prodloužení QE považována za negativní pro evropskou měnu, upozornila agentura Reuters.
Euro vůči dolaru oslabilo o 1,3 % na 1,0617 USD a k jenu kleslo o jedno procento na 121 JPY. Dolar vůči jenu zpevnil asi o 0,3 % na 113,99 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,9 % na 101,10 bodu.
Ceny ropy ve čtvrtek po dvou dnech sestupu ze 17měsíčních maxim mírně ožily. Investoři se nyní zaměřují na víkendovou schůzku zástupců ropného kartelu OPEC a nečlenských zemí, na které by měly být projednány podrobnosti dohody na omezení těžby.
Minulý týden se OPEC dohodl na omezení těžby a k dohodě se připojilo i Rusko. Celkově se má produkce snížit o zhruba 1,5 milionu denních barelů. Ceny ropy ve dnech po uzavření dohody vyskočily o zhruba 15 %, tento týden ale o část zisků přišly.
Někteří investoři mají pochybnosti, zda omezení produkce bude stačit k odstranění přebytku suroviny na trhu, který tlačí ceny dolů už takřka dva a půl roku. Od konce roku 2014 překračuje těžba spotřebu o jeden až dva miliony barelů denně.
Zlato ve čtvrtek večer zlevňovalo o tři dolary na 1 171 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 12 centů na 17,01 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK, 8. 12. 2016