Pro zlato byl listopad nejhorším měsícem za více než tři roky. Cena žlutého kovu se za minulý měsíc snížila o zhruba 8 procent. Důvodem je vidina dalšího zvýšení amerických úrokových sazeb, které trhy očekávají už tento měsíc. Na americká povolební maxima ztrácí žlutý kov nyní přibližně 170 dolarů na unci.
Futures na zlato klesly za listopad o zhruba 7,9 procenta, jak ukazují data na základě vypořádání nejaktivnějšího kontraktu z 31. října. Podle generických cen používaných agenturou Bloomberg klesly ceny zlata za listopad o 8,1 procenta, nejvíce od června 2013.
Ve čtvrtek se zlato k okamžitému dodání propadlo až na 1 162,3 dolaru za unci, nejníže od začátku února. Propad později zmírnilo na -0,4 procenta na zhruba 1168 USD/unci. Stále je však dost hluboko pod 1 337,4 USD, kam se cena vyšplhala ve středu 9. listopadu, kdy bylo jasné, že Američané si příštím prezidentem zvolili k šoku mnohých republikána Donalda Trumpa.
Je otázkou, jak to bude s kovem vypadat dále. Společnost Hermes Investment Management spekuluje, že to, co se myslí pod pojmem Trumponomika (tedy daňové škrty a výdaje do infrastruktury plánované nastupujícím prezidentem) by mohla znamenat rychlejší zvyšování úrokových sazeb v USA.
Konající Fed zlatu nesvědčí
To by pro zlato asi nemuselo věstit nic dobrého. Právě kvůli předpokládanému zvyšování amerických úrokových sazeb je drahý kov v poslední době pod tlakem. Vyšší sazby jsou obvykle plusem pro dolar, který je tak zajímavějším pro investory hledající výnosy. Zlato žádné výnosy ani dividendy nenese, takže při vyšších sazbách rostou náklady obětované příležitosti spojené s držením tohoto kovu. Ten už při silnějším dolaru není tolik atraktivní pro držitele jiných měn.
Dolar ve středu rostl, když se ropný kartel OPEC poprvé od finanční krize dohodl na omezení produkce ropy. Cílem tohoto kroku – prvního takového od finanční krize před osmi lety – je pomoci cenám ropy k růstu. Dražší ropa by obratem mohla podpořit americkou inflaci. A znovu – inflačním očekáváním napomáhají i vyhlídky na masivní fiskální výdaje slibované Trumpem. Šance na prosincové zvýšení sazeb Fedem zvýšila i nedávná slušná data z americké ekonomiky.
Prosincové zvýšení výpůjčních nákladů Fedem už mají trhy nyní prakticky za jisté. „Vyšší inflace prostřednictvím infrastrukturních výdajů pravděpodobně vytvoří scénář, ve kterém bude (Fed) nucen zvyšovat sazby rychleji,“ tvrdí podle BBC společnost Hermes Investment Management. Obchodníci zároveň sledují i blížící se ústavní referendum v Itálii. Odmítnutí návrhů by v třetí největší ekonomice eurozóny mohlo vyvolat politickou nejistotu a způsobit tlak na italské, potažmo i další banky v regionu.
Podle analytika Jordana Elisea z Australian Bullion je nálada na zlatě nyní převážně medvědí. „Nebyli bychom překvapeni, kdybychom brzy pozorovali oddychovou rally,“ uvedl podle Bloomberg.
Palladium září. Ale na jak dlouho?
Zcela jiný příběh než zlato psalo v listopadu palladium. Tomu se dařilo nejlépe z kovů. Za celý měsíc se jeho cena zvýšila o více než 23 procent, což je pro něj nejlepší měsíc od února 2008.
Na rozdíl od zlata nebo stříbra je hlavním zdrojem poptávky po palladiu průmysl. Palladium se používá většinou v katalyzátorech na snížení škodlivých emisí, takže zotavení světového prodeje aut se projevilo na ceně kovu. Holding v burzovně obchodovaných fondech (ETF) navázaných na palladium ale za celý měsíc k poslednímu listopadovému dni klesl, a to o 7,5 procenta na nejnižší hodnoty za 4 roky. To není zrovna obvyklé. Toky ETF a ceny palladia se v posledních sedmi letech pohybovaly většinou stejným směrem, píše Bloomberg. Exodus by mohl znamenat, že rally na palladiu nebude mít dlouhého trvání.
Zdroje: BBG, FT, RTRS, Mining Weekly, BBC