Čeká nás bouřlivý týden, v průběhu kterého dostane Evropská centrální banka i americký Fed jedny z posledních impulsů k rozhodování na svých prosincových zasedáních (inflace v eurozóně, payrolls v USA)… a především na jeho konci nás čeká italské ústavní referendum. To v případě neúspěchu může s vysokou pravděpodobností znamenat konec vlády premiéra Mattea Renziho a možná i předčasné volby.
Největší strach z negativního výsledku referenda mají logicky italské banky. Kvůli přeceňování vysokého podílu nesplácených úvěrů (18 %) shání na trhu kapitál. Jsou to převážně střední a menší banky, na druhou stranu potíže se nevyhýbají ani velkým bankám (Monte de Paischi di Siena). A řada z nich má představit rekapitalizační plány právě po konání referenda. To se týká i největší italské banky Unicredit, která má představit restrukturalizační a rekapitalizační záměry 13. prosince – trhy spekulují, že bude chtít sehnat až 13 miliard eur dodatečného kapitálu. Už dnes je ale vábení investorů pro italské banky velice složité a v případě nestabilního politického vakua po referendu to pro řadu z nich může být nadlidský úkol.
Negativní výsledek referenda nemusí ohrozit jen lov kapitálu, ale i dostupnost likvidity a tím pádem také již tak slabou ziskovost italských bank. Pokud kanadská ratingová agentura DBRS po referendu jako poslední z klubu agentur akceptovaných v ECB sníží své hodnocení Itálie do “béčkových” stupňů, bude pro italské banky složitější shánět peníze od ECB (budou muset použít více kolaterálu).
V tomto roce jsme si zvykli, že politické události, ať jsou sebevíc šokující, dokáží způsobit na trzích spíše krátkodobou volatilitu a jejich efekt poměrně rychle vyprchá. Jak v případě brexitu, tak vítězství Donalda Trumpa ale bezprostředně nebyl ohrožen finanční sektor. Italská situace je jiná, eventuální politická nejistota může trhům teoreticky více zatopit.
FOREX
Region
Páteční obchodování bylo sice na trzích s regionálními měnami volatilnější, ale kurzy se nakonec v denním srovnání měnily jen málo.
Nadcházející týden bude zajímavý i v regionu. Po vlažném startu budou ve druhé polovině týdne zveřejněny indexy nákupních manažerů za listopad a kromě toho i revize HDP za třetí čtvrtletí v Polsku a v ČR. Jako třešnička na dortu pak bude zveřejněn i bleskový odhad polské inflace za listopad. Ta by se po více než dvou letech mohla dostat ze záporných hodnot. Právě polská čísla budou zřejmě nejzajímavější, protože v posledních měsících vycházela poněkud smíšeně (mírně vyšší inflace a horší čísla z reálné ekonomiky). Tradičně nejvíce ale budou zlotý nakonec asi zajímat data z USA (payrolls), neboť rostoucí americké výnosy zlotému v posledních týdnech skutečně nesvědčily…
EUR/USD/GBP
Kurz eurodolaru směřuje na začátku týdne k vyšším hodnotám, což odráží mírnou korekci na dolarových úrokových sazbách. Ta je podle nás opodstatněné, neboť vstup do nového kvartálu se americké ekonomice úplně nedaří, což ukázala říjnová (předběžná) data o zahraničním obchodě. Ta srazila náš běžící odhad amerického HDP na 1,1 % (mezikvartálního anualizovaného růstu). Další revize nowcastu přijde na konci tohoto týdne, kdy nás čekají data z trhu práce a podnikatelská nálada ISM. Eurodolar však může kromě těchto dat sledovat i italské kreditní prémie před blížícím se referendem.
Britský HDP ve třetím kvartále po revizi zrychlil, z čeho mírně těžila i libra, která se na skok dostala pod úroveň EUR/GBP 0,85.
Zdrpj: Patria Online