Bývalý předseda Fedu Alan Greenspan před několika dny řekl, že dluhopisový trh projde prudkým poklesem a výnosy vládních dluhopisů by se mohly dostat až k 5 %. Greenspan vyvolává v mnoha lidech silné emoce a nyní stojí v čele vlastní poradenské společnosti. Podle některých názorů byla právě jeho monetární politika příčinou nejhorší finanční krize od Velké deprese. O prudkém růstu dluhopisových výnosů ale nyní nehovoří jen on. V posledních letech byl přitom trend opačný a analytici většinou postupně snižovali svá očekávání ohledně růstu sazeb.
Hlavním důvodem pro současný obrat jsou rostoucí inflační očekávání. Pokud porostou spotřebitelské ceny, investoři už nebudou tak ochotni smířit se s nízkými výnosy obligací. A trh se podle všeho skutečně začíná domnívat, že inflace poroste. Je to patrné například z velkého přílivu peněz do fondů, které investují do dluhopisů chráněných proti inflaci. Podobný obrázek poskytuje vývoj na trhu s finančními deriváty.
Investor Van Hoisington, který během posledních let dokázal vývoj na dluhopisovém trhu vždy správně předpovědět, zastává ovšem opačný názor. Tvrdí, že pravděpodobnost dalšího poklesu dlouhodobých sazeb je stále vyšší než pravděpodobnost jejich poklesu. Jeho fond Wasatch-Hoisington U.S. Treasury Fund sází na to, že na trhu amerických vládních dluhopisů s dobou splatnosti 30 let dojde k další rally a výnosy tam klesnou pod 2 %. „Stále se domníváme, že celkový trend jde směrem dolů,“ říká investor, jehož fond dosahuje od roku 1986 lepší návratnost než 99 % všech ostatních dluhopisových fondů. Domnívá se totiž, že i kdyby došlo ke zvýšení inflace, spotřebitelé na to zareagují snížením svých výdajů, protože dojde k poklesu jejich reálných příjmů. Výsledkem pak bude ještě hlubší ekonomický útlum.
Jim Bianco ze společnosti Bianco Research má podobný pohled. Není podle něj vůbec jasné, jak nová americká vláda mohla podpořit ekonomický růst. Až se tedy usadí zvířený prach, bude tu stále stejný problém pomalého ekonomického růstu, stárnutí populace a vysoké dluhy, které je potřeba splácet. V takovém prostředí je dost složité přijít na to, jak by se mohla prudce zvednout inflace. Jde naopak o situaci, která nahrává nízkým sazbám.