a globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem – eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %. To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen – počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy. V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace.
V druhé polovině týdne se pozornost stočí do USA. Nejprve k zasedání Fedu, který v předvolební atmosféře nebude chtít nikoho překvapit nečekaným utažením měnové politiky. Důležité bude ale sledovat, jak moc v doprovodném komentáři Fed otevře dveře prosincovému růstu sazeb. Ten už je v tuto chvíli v tržních cenách skoro ze 70 %. Vedle komentářů z Fedu budou hrát na trzích minimálně stejně důležitou roli říjnová čísla z USA. Naše očekávání jsou opět nad trhem a to jak v případě podnikatelské nálady v průmyslu (ISM), tak v případě čísel z trhu práce (payrolls).
Celkově tak čekáme týden, ve kterém by slušná makročísla z obou břehů Atlantiku měla oslabovat dluhopisy a mohla by teoreticky hrát lehce do karet dolaru. Situaci mohou však zkomplikovat blížící se americké volby, které dolaru zjevně braly v uplynulém týdnu trochu chuť k životu.
Páteční obchodování patřilo na regionálních měnových trzích k těm klidnějším. Forint měl sice během dne tendence oslabovat k hranici EUR/HUF 310, nicméně udržel se pod ní. Koruna se během svátečního dne kosmeticky vzdálila od hranice kurzového závazku ČNB.
Nadcházející týden je tradičně zajímavý z pohledu událostí na hlavních trzích (ISM, payrolls,…). V regionu budou zítra zveřejněny indexy podnikatelských nálad za říjen, ale hlavní událostí bude zasedání ČNB (čtvrtek). Na něm bude k dispozici nová prognóza. Žádné zásadnější změny v komunikaci banky však nečekáme.
Dnes bude v Polsku zveřejněn bleskový odhad inflace za říjen. Číslo může být sice nepatrně vyšší, než se čeká, nicméně dopad na obchodování by neměl být v podstatě žádný (trh očekává v následujících měsících stabilitu sazeb stejně jako my).
Americký HDP sice rostl o skoro 3 %, ale kurz eurodolaru se v pátek posunul paradoxně zpět k hranici 1,10. Prsty v tom může mít předvolební kampaň v USA, která u trhů nepopulárnímu Trumpovi přihrála další střelivo v podobě debaty okolo rozesílání privátních emailů H. Clintonové.
Volby se sice blíží, ale tento týden bude opravdu více o datech a také centrálních bankách. Dnes nás čeká evropská inflace, zítra americké ISM, ve středu Fed a nakonec v pátek i samotné statistiky z trhu práce. Pro dolar to může být rizikové období, neboť zvýšení sazeb Fedu v prosinci je už více než z 80 % v cenách, takže jakékoliv zklamání se na dolaru může projevit negativně.
Nejenom libra pak bude vyhlížet čtvrteční zasedání Bank of England, které by mělo definitivně zavřít vody nad možností snížení úroků (alespoň pro tento rok), což může být pro sterling pozitivní. Na zasedání se také bude řešit, zdali vydrží ve funkci současný guvernér Carney, pod jehož vedením banka zcela mylně interpretovala dopady brexitu a zbrkle snížila úroky, ačkoliv růst naopak zrychlil.
Zdroj: Patria online