Ceny ropy se dnes vyšvihly až na nejvyšší úroveň od léta. Trh dál zpracovává změnu v těžební politice Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která nedávnou dohodou o snížení produkce šokovala trhy. Analytici ale upozorňují, že nadbytek zásob černého zlata nemizí, a dlouhodobější růst cen by se tudíž konat nemusel.
Futures na Brent s prosincovým dodáním se kolem 16:00 SEČ obchodovaly kolem 50,19 USD. Smazaly tak počáteční nárůst a oproti předešlé zavírací ceně se obchodovaly bez větších změn. Futures na americkou ropu WTI dnes vzrostly až o 1,3 procenta na 48,87 USD za barel, což je nejvyšší úroveň od 5. července. Navázaly tak na vzestup o 8,5 % z minulého týdne. Zisky zisky ale WTI neudržela a odpoledne se dostala do červených čísel se ztrátou 0,7 %.
Ropný kartel minulý týden ve středu ohlásil dohodu, která má snížit jeho produkci až o 750.000 barelů ropy denně. Nečekaný výsledek jeho neformálního zasedání přiměl ropu k prudkému růstu, který zbrzdilo páteční vybírání zisků. Skepse nad účinností dohody dnes ale vystřídala vlna short-covering, která Brentu pomohla dostat se nad 50 USD.
Nad definitivní podobou dohody se ale vznášejí otazníky. O kvótách by se mělo rozhodnout na listopadové schůzce OPECu ve Vídni. Nigérie a Írán se již nechaly slyšet, že chtějí výjimku. Írán, který je třetí největší člen kartelu, chce v následujících měsících pokračovat ve zvyšování vývozu, a to ze současných 2,2 milionu na 2,35 milionu denních barelů, uvedla íránská média.
Medvědi na ropném trhu si rovněž všímají skutečnosti, že členové kartelu svou produkci v minulých týdnech zvyšovali. Analytici v průzkumu agentury Reuters v pátek odhadli, že těžba celého kartelu v září pravděpodobně stoupla na nový rekord.
Těžbu neomezuje ani Rusko, které není součástí OPECu. Ruská produkce ropy vzrostla v září o zhruba 200.000 denních barelů na 11,18 milionu barelů denně, což je nový rekord v postsovětském období.
Vývoj cen ropy WTI (vyznačena bíle) a Brentu (kontrakt na prosincové dodání) od 1. září k dnešku:
Zdroje: BBG, FT, RTRS
.